Jaka kamera do wirtualnych spacerów? #2 (2020)

Jaka kamera do wirtualnych spacerów? Jeszcze w poprzednich latach wybór kamer które idealnie sprawdziły by się przy wirtualnych spacerach był niewielki. Wśród kamer które nie zrujnują naszego portfela można było znaleźć zaledwie kilka modeli. Oczywiście z niską ceną wiązała się jakość zdjęć która bardziej nadawała się zdjęć prywatnych a jeżeli do prezentacji nieruchomości. Na szczęście mamy już 2020 rok i zdecydowanie większy wybór kamer które możemy zakupić w rozsądnych pieniądzach.

W tym artykule skupimy się na kamerach które w naszym odczuciu oraz wielu testach są najlepszym rozwiązaniem. Kompromisem pomiędzy jakością zdjęć a ceną sprzętu. Łatwością użytkowania a szybkością wykonania gotowego zdjęcia. Skupimy się tylko nad parametrami istotnymi dla zdjęć sferycznych.

 

Zestawienie i porównanie zaczniemy od producenta Ricoh.

Firma ta wypuściła dotychczas kilka modeli kamer. Theta M15, S, SC, SC2, V oraz najnowszy model Z1. Pierwszymi modelami które już ciężko będzie Wam zakupić są M15 SC oraz S dlatego też po prostu je pominę.

Model Theta  SC2 i V (2019)

Są to praktycznie bliźniacze modele.  Na korzyść modelu V przemawia większa pamięć (14GB vs 19GB) na której zmieści się około 4800 zdjęć (SC2 około 3000). W tych kamerach nie ma możliwości dołożenia pamięci ale myślę że to nie będzie stanowiło dla kogokolwiek większego problemu.  W obu modelach rozdzielczość zdjęć to 5376×2688px. Jest to w zupełności zadowalająca rozdzielczość dla zdjęć sferycznych. Istotną różnicą miedzy tymi dwoma modelami jest jasność obiektywu, czyli tak zwana przysłona która w obu modelach ma stałą wartość, przy czym w  modelu V wartość ta to f2.o, a w modelu SC2 to f2.3. Co to oznacza? Oznacza to że model V  lepiej poradzi sobie w ciemniejszych sceneriach, w mało doświetlonych pomieszczeniach. Inaczej mówiąc model V skupi w swojej matrycy więcej światła co przełoży się na lepszą jakość wykonanego zdjęcia.

Oczywiście możemy wspomagać się wewnętrznym oświetleniem znajdującym się pod sufitem, czy gdzieś w rogu stojącą lampą. Ale gdy bym miał wskazać wygranego pomiędzy tymi modelami to definitywnie jest nim model theta V.

Oba modele umożliwiają wykonywanie zdjęć w trybach automatycznych, HDR, redukcji szumów czy korekcji DR. Bardziej zaawansowani użytkownicy na pewno będą zadowoleni z manulanych trybów robienia zdjęć, czyli zarządzaniem czasem naświetlania czy zmianą parametru ISO. Niestety ale osoby znające się na obróbce zdjęć rozczarują się, ponieważ te kamery nie robią zdjęć w formatach RAW, a co za tym idzie, jakakolwiek edycja zdjęć będzie ponosiła straty na jakości finalnego obrazu.

Jakie są ceny dla obu modeli? 

Cena modelu V zaczynają się już od 1500 zł brutto. Model SC2 można znaleźć już za 1200zł brutto. Niby różnica niewielka, ale doradzam Ci dołożyć do modelu V.  Ta różnica cenowa odwdzięczy się podczas pochmurnych sesji zdjęciowych kiedy do pomieszczeń będzie wpadało mniej światła.

 

Ricoh Theta Z1

Jest to zdecydowany faworyt wśród wymienionych w tym artykule kamer. Wśród wielu niezależnych testerów, a także i nas, jest to najlepsza kamera na świecie do kwoty 5000zł. W chwili pisania tego artykułu jej regularna cena w większości sklepów internetowych to 4400zł brutto.

W tej cenie otrzymujesz sprzęt który umożliwia tworzenie zdjęć w rozdzielczości aż 6720x3360px. Pamięci tak jak model V posiada 19GB czyli można wykonać około 4800 zdjęć w formacie jpg. W porównaniu do poprzedników ma możliwość zmiany wartości przysłony w przedziale f2.1 – 5.6. Jasny obiektyw, ale także idealnie stworzenie oprogramowanie układowe umożliwi tworzenie całkiem ładnych zdjęć w ciemnych sceneriach. Tak jak poprzednie modele posiada tryby automatyczny, HDR, redukcji szumów czy korekcji DR.

Pytanie zatem co tą kamerę wyróżnia od wcześniej wymienionych? Przedewszystkim to że ta kamera umożliwia tworzenie zdjęć w RAWach. Tę funkcję docenią wszyscy Ci, którzy stawiają w szczególności na jakość wykonanych zdjęć. Połączenie jasnej przysłony, wysokiej rozdzielczości i formatu RAW przy manualnych ustawieniach obiektywu zadowoli każdego profesjonalnego fotografa.

Czy polecimy tą kamerę? Na 100% tak. Po warunkiem że dysponujesz kwotą  4400 zł które możesz i chcesz przeznaczyć na dobrej jakości sprzęt.

A więc jaka kamera do wirtualnych spacerów? Jeżeli powyższa kwota jest zbyt wysoka?

Insta 360 One X

Czyli alternatywa dla Ricoh Theta CS2 i V oraz sporo tańszy konkurent dla modelu Theta Z1.

Insta 360 One X jest wręcz idealną kamerą do wirtualnych spacerów.

Model One X możemy kupić już za około 1600zł brutto. Specyfikacja tej kamery to stała przysłona z wartością f2.0 , rozdzielczość zdjęć 6080x3040px. Możliwość wymiany karty pamięci na dowolny rozmiar. Podobnie z baterią, możemy ją wymienić kiedy pierwsza się nam rozładuje. Tryby automatyczny, HDR, manualny (ISO, czas naświetlania). Kamera ta również jak poprzednik umożliwia tworzenie zdjęć w formacie RAW.

Jak widać parametry względem modelu Z1 nieznacznie się różnią na korzyść Z1. Ciut niższa rozdzielczość zdjęć, brak możliwości ustawiania przesłony. Reszta to praktycznie to samo. Tylko ta różnica cenowa…

UWAGA! OD Maja 2020 kamera Insta 360 One X jest już ciężko dostępna. Model ten prawdopodobnie został wycofany z produkcji. Na jego miejsce pojawiło się jeszcze lepsze rozwiązanie które cenowo przedstawia się także bardzo atrakcyjnie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem który przedstawia główne różnice – kliknij tutaj.

Aktualizacja 04.11.2020
Pojawił się następca, model One X2. Dostępny w zakupie jest u naszego partnera firmy GoCam.pl. Jeżeli chcesz zapoznać się z tą kamerą zapraszamy na tą stronę: Insta 360 One X2

 

Więc jaka kamera do wirtualnych spacerów?

Porównując specyfikację wymienionych w tym artykule kamer, można wywnioskować że zrównoważonym wyborem będzie Insta 360 ONE X. Specyfikacja techniczna, praktycznie pokrywa się z dużo droższym modelem Ricoh Theta Z1, jednocześnie będąc cenowo na półce, na której znajdują się modele Theta V/SC2. A więc, jeżeli chcesz poznać technologię wirtualnych spacerów oraz nie chcesz wykładać dużych pieniędzy oraz jakość zdjęć nie ma dla ciebie większego znaczenia, wybierz model SC2.  Jeżeli poszukujesz kompromisu pomiędzy ceną a jakością zdjęć wybierz Insta 360 One X. Jeżeli chcesz mieść wysokiej jakości zdjęcia wybierz Ricoh Theta Z1.

 

Jak obsługiwać kamery 360?

Kamery mogą działać jako samodzielne urządzenia. Tzn. umieszczając kamerę na statywie, możemy ustawić w kamerze funkcję która wyzwoli migawkę obiektywu po kilku sekundach. W tym czasie zdążymy opuścić fotografowane pomieszczenie dzięki czemu nie znajdziemy się na wykonanym zdjęciu.

Oczywiście jest to rozwiązanie które nie pozwala nam na w pełni wykorzystanie potencjału kamery. Kamerę najlepiej jest połączyć z naszym smartphonem. Aby to zrobić wystarczy połączyć się z siecią WiFi którą udostępnia kamera po jej włączeniu.

Następnie musimy pobrać odpowiednią dla producenta aplikację ze sklepu Play lub iStore. Posiadając zainstalowaną na swoim telefonie aplikację, włączamy ją i po poprawnym połączeniu z siecią WiFi, naszym oczom pojawia się podgląd w czasie rzeczywistym. Od tego momentu możemy decydować w jakim formacie chcemy wykonywać zdjęcia. Czy chcemy wykonać je w trybie manualnym czy automatycznym. Czy w formacie JPG czy może w RAW.

Kończąc ten artykuł, jeżeli jesteś ciekaw w jaki sposób połączyć się z kamerą oraz jak ją obsługiwać, zapraszam Cie do oglądnięcia filmów dostępnych na naszej stronie. Zapraszam Cię też na nasz kanał na Youtube.com gdzie znajdziesz poradniki pokazujące jak stworzyć wirtualny spacer dzięki narzędziom spotbrowser.com.

Film dotyczący obsługi kamer Ricoh znajdziesz tutaj

Film dotyczący obsługi kamery Insta 360 One X znajdziesz tutaj

 

Spodobał się artykuł – Jaka kamera do wirtualnych spacerów? Masz pytania? Chciałbyś wykorzystać wirtualne spacery w branży nieruchomości?
Skontaktuj się z nami, z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

kontakt@spotbrowser.com