Zdjęcia nieruchomości do wirtualnego spaceru

Każdy kto zderzył się z tematem fotografii, a zwłaszcza nieruchomości, wie, że musi przygotować nie tylko sprzęt  ale także i samą nieruchomość. Czasami wystarczy posprzątać w pomieszczeniach, a czasami musimy dołożyć kilka elementów aby wystrój był bardziej przyciągający. Tak czy owak warto zadbać o ład i porządek. Następnie wyciągamy aparat, przy słabo oświetlonym wnętrzu także lampy. Ustawiamy aparat w odpowiednim miejscu i „cyk” – mamy zdjęcie. Wydaje się proste, prawda? Zatem, czy zrobienie zdjęcia nieruchomości do wirtualnego spaceru wygląda identycznie jak przy fotografii tradycyjnej? Otóż nie!

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek które będą pomocne przy tworzeniu zdjęć sferycznych (360 stopni) za pomocą kamer do tego stworzonych.

 

Kilka słów o sprzęcie

Zdjęcia nieruchomości do wirtualnego spaceru można wykonać na kilka sposobów o których nie będę się rozwodził. W tym poradniku skupię się na kamerach (aparatach) które są do tego typu zadań stworzone. Czyli na sprzęcie posiadającym dwa obiektywy i więcej.

Nie będę się skupiał na ustawieniach kamer, a na myśli mam ustawienia programowe kamery. ISO, czas naświetlania, barwa … to jest temat na inny artykuł. Mogę tylko napisać że jeżeli znasz się na fotografii cyfrowej to wiele ustawień będzie tożsamych jak w aparatach cyfrowych. Natomiast jeżeli nie znasz się na takich ustawieniach to doskonałym rozwiązaniem będą dla Ciebie gotowe programy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kamerach które mieliśmy okazję testować, zapraszamy do naszej strefy wiedzy i artykułów.

 

Zacznijmy od oświetlenia

Kamery sferyczne nie posiadają własnego oświetlenia jak to jest w przypadku zwykłych aparatów cyfrowych. Nie mamy też możliwości ustawienia dodatkowego oświetlenia ponieważ będzie one widoczne na zdjęciu. Wszelakie statywy z zamontowanym parasolem czy softboxem.. odpadają.

W nieruchomościach, każde pomieszczenie będzie inaczej oświetlone. Inaczej ze strony południowej, inaczej z zachodniej. Inaczej w przedpokoju i inaczej w salonie.

W takich przypadkach musimy przede wszystkim wybrać odpowiednią porę dnia oraz najlepiej dzień w którym niebo będzie pogodne.  Wpadające przez okna światło będzie bardzo pomocne. Niezależnie od pogody zawsze wspomagaj się oświetleniem wewnętrznym. Lampy sufitowe, lampy stojące, itp. Czyli tym co jest na wyposażeniu fotografowanej nieruchomości.

 

Wysokość kamery

A dokładniej wysokość na jakiej musimy ustawić kamerę aby zdjęcia nieruchomości do wirtualnego spaceru prezentowały się jak najlepiej.

Ja przyjmuje, że najniższa akceptowalna wysokość kamery od podłoża to 120cm. Jest to totalne minimum. Wykonując zdjęcia poniżej tej wysokości zdjęcia będą prezentować się po prostu źle. Osoba wirtualnie spacerująca po nieruchomości, wszystko będzie widziała z perspektywy dziecka które ledwo wyrosło z nad stołu.

Dlatego najlepszą wysokością kamery dla tego typu fotografii jest wysokość w przedziale 140 – 160cm. Mógłbym powiedzieć że jest to wysokość osoby dorosłej,  siedzącej na krześle. Jest to bardzo istotna kwestia dla zapewnienia najwyższej jakości immersji, czyli takiego jak by „zanurzania” w wirtualnej rzeczywistości.

 

Usytuowanie kamery

Wydawać by się mogło, że skoro kamery sferyczne, robią zdjęcia wszystkiego dookoła to gdziekolwiek nie postawimy kamerę to będzie dobrze. I pewnie by tak było gdybyśmy chcieli wykorzystać takie zdjęcia do prezentacji, a nie wirtualnego spaceru.

Bardzo istotnym jest aby kamerę ustawiać w tzw. ciągu komunikacyjnym nieruchomości. Podczas szkoleń zdarza mi się tłumaczyć to mniej więcej w taki sposób:

 

„Wyobraź sobie że właśnie prezentujesz nieruchomość Twoim klientom. Zaczynasz od przedpokoju – przy drzwiach wejściowych. (bo jak mieli do tej nieruchomości wejść 🙂 ? ).  Zapraszasz klienta dalej. Zatrzymujecie się w przedpokoju na rozdrożu. Możesz wejść do pokoju po prawej albo po lewej. Możecie też pójść dalej, wzdłuż przedpokoju. Pokazujesz, tu jest sypialnia dziecka, i zapraszasz gości do środka. Zatrzymujecie się i opowiadasz kilka słów. Następnie wracasz do przedpokoju, do miejsca z którego przyszliście i zapraszasz klientów do następnej sypialni dla dorosłych. :)…”

 

Zauważ że przy tej wyimaginowanej prezentacji nieruchomości, zacząłem prezentację od przedpokoju, od wejścia. I to jest miejsce w którym wykonuje pierwsze zdjęcie do wirtualnego spaceru.  Następnie przechodząc dalej zatrzymałem się przed drzwiami do sypialni (jesteśmy nadal w przedpokoju) . I to jest drugie miejsce w którym warto wykonać zdjęcie. Właśnie z tego miejsca, możemy powrócić pod drzwi wejściowe ale też możemy przejść do sypialni. I właśnie kolejne zdjęcie robię za drzwiami, czyli w sypialni dziecka do której zaprosiłem moich potencjalnych klientów. Stąd znów mogę powrócić do przedpokoju i zdecydować czy wracam pod drzwi wejściowe/wyjściowe czy zwiedzam dalej. Teraz mogę zaprosić klientów do sypialni rodziców ale też mogę pominąć i pójść dalej, np w kierunku salonu który mieści się na końcu przedpokoju.

Jak widzisz, prezentując nieruchomość potencjalnym klientom, zatrzymujesz się w pewnych miejscach, które są strategiczne z punktu prezentacji nieruchomości. Miejsca te zazwyczaj znajdują się na wspomnianej wcześniej przeze mnie ścieżce komunikacyjnej nieruchomości.

Bardzo często, używam też krótszej wersji, która tłumaczy gdzie postawić kamerę aby ścieżka komunikacyjna była jak najlepiej odwzorowana na wirtualnym spacerze. Rób zdjęcia zawsze przed i za drzwiami do pomieszczeń. Takie podejście zagwarantuje że nieruchomość zostanie sfotografowana z każdego możliwego miejsca w którym ktoś mógłby się znaleźć podczas prawdziwej prezentacji.

 

Zdjęcia nieruchomości do wirtualnego spaceru – kilka mniejszych rad

  1. Kamera która posiada dwa obiektywy, najlepiej aby była zawsze ustawiana bokiem do okien. Nigdy nie ustawiaj kamery jednym obiektywem w stronę okna ponieważ połowa zdjęcia będzie ciemniejsza od drugiej połówki.
  2. Jeżeli decydujesz się fotografować nieruchomość przy zamkniętych drzwiach to zamknij drzwi do wszystkich pomieszczeń. Z mojego doświadczenia, drzwi do pomieszczeń zawsze pozostawiaj otwarte. Oczywiście wyjątki stanowią drzwi do pomieszczeń gospodarczych czy łazienki/toalety – te mogą pozostać zamknięte. Trzymając otwarte drzwi doświetlisz pomieszczenia w których tego światła brakuje.
  3. Ustawiaj kamerę na stabilnym podłożu. Kamerę najlepiej zamontować na statywie fotograficznym (trójnogu). Jest on bardziej stabilny, a jeżeli tzw. monopody czy statywy na długim kijku z małymi nóżkami u dołu tyczki. Ta kwestia jest bardzo istotna, zwłaszcza na zewnątrz nieruchomości, kiedy wiatr może przewrócić kamerę oraz gdzie teren niekoniecznie jest równy.
  4. Kamerę ustawiaj tak aby przy przejściu do kolejnego pomieszczenia, nie znajdowały się na ścieżce komunikacyjnej żadne przeszkody.
  5. Zwracaj uwagę na lustra. Bardzo często zdarza się że w odbiciu widać fotografa.

 

I tak doszliśmy do końca.
Jeżeli szukasz innych treści związanych z fotografią 360 to zapraszam na naszego bloga lub kanał youtube. 

 

Pozdrawiam serdecznie
Arek