Jaka kamera do zdjęć sferycznych 360?

Aktualizacja!

Jeżeli chcesz wiedzieć jaką kamerę polecamy  do tworzenia wirtualnych spacerów w 2020 roku, zapraszamy do nowego wpisu dostępnego tutaj.

 

Zdjęcia sferyczne 

Nazywane są także panoramami sferycznymi i są nieodzownym elementem wirtualnych wycieczek. Aby zrobić takie zdjęcie możemy wykorzystać jedną z 3 obecnie dostępnych metod. Pierwszą i jednocześnie najstarszą jest aparat lustrzany i powolne wykonywanie nim kadrów otaczających obiektyw. Drugą metodą jest podobnie działające rozwiązanie czyli smartphone z którym obracając się wokół własnej osi wykonujemy kadr po kadrze aż uzyskamy zdjęcie sferyczne. Trzecia metoda jest najnowsza. Jest to kamera/aparat sferyczny pozwalający wykonać zdjęcie sferyczne w dosłownie kilku sekund. I w tym artykule właśnie na tym rozwiązaniu się skupimy.

 

Jaka kamera do zdjęć sferycznych 360?

Takie pytanie zadawaliśmy sobie na początku powstawania naszego produktu Spotbrowser.com. W 2013 roku firma Ricoh zaprezentowała na targach IFA 2013 prawdopodobnie pierwszą kamerę pozwalającą tworzyć w kilka sekund zdjęcia sferyczne a nazwana została Ricoh Theta. Niestety ale na ten moment był to tylko gadżet. Zdjęcia były zbyt niskiej jakości aby zachwycały. Producent na szczęście nie pozwolił czekać długo na kolejne wydania i w 2014 r. wypuścił model m15 a rok później, kolejny- Ricoh Theta S.

To była własnie nasza pierwsza kamera która zastąpiła dotychczas używany smartphone. Opisując ją krótko i technicznie, rozdzielczość 5376 × 2688 pikseli, ISO od 400 do 1600 oraz został wbudowany moduł WiFi dzięki któremu łączenie ze smartphonem było znacznie szybsze i prostsze. Koszt kamery Ricoh Theta S na chwilę pisania tego artykułu to około 1300 zł.

Na rynku w 2017 roku pojawił się także model Ricoh Theta V wyceniany na około 1800 zł. Tej kamery w swoich rękach nie mieliśmy a to dlatego że parametry techniczne względem poprzednika nie uległy znaczącej zmianie.

 

Konkurencyjne rozwiązania

W 2016 roku zaczął się rywalizacja między producentami. Na rynku zaczęły pojawiać się kolejne rozwiązania które chcieliśmy mieć w swoich rękach. Tym razem padło na Samsung Gear 360. Kamera pod względem zdjęć a dokładniej rozdzielczości przewyższa konkurenta. 7776 × 3888 pikseli. Jaśniejsza matryca pozwalająca robić zdjęcia w ciemniejszych pomieszczeniach. To był dobry wybór. Pod minus tej kamery podpada jedna zasadnicza rzecz. Tą kamerę można obsługiwać tylko za pomocą smartphonów Samsunga. My na szczęście posiadaliśmy odpowiedni model także dla nas to nie był problem. Tym samym jeżeli posiadasz smartphone Samsunga wybierz tą kamerę – jakość zdjęć jest zdecydowanie lepsza.

Koszy kamery Samsung Gear 2016 na chwilę pisania tego artykułu to około  400 zł. Zaznaczając że wymogiem korzystania z tej kamery jest posiadanie smartphona tego samego producenta to koszta wzrastają.

Obecnie na rynku dostępny jest także model Samsung Gear 2017 który względem poprzednika zubożał na parametrach technicznych dla wykonywanych zdjęć. Cena to około 600 zł. Akurat ten model także posiadamy w swoich zasobach i chodź różnica w jakości zdjęć nie jest wielka to jednak jest odczuwalna. W tym wypadku wygrywa poprzednik z 2016 roku.

 

Lepsza jakość zdjęć – większe doznania 

Z wyżej wymienionych kamer korzystaliśmy około dwóch lat. Doskonale sprawdziły się w roli pokazania ogółu fotografowanych nieruchomości – zwłaszcza z rynku wtórnego gdzie nieruchomości były naruszone przez mijający czas. W pewnym momencie zaczęły się pojawiać głosy od naszych klientów że przydałoby się aby jakość zdjęć była jednak lepsza. Takie zdanie miały głównie biura nieruchomości które sprzedawały mieszkania typu „premium” a dokładnie mieszkania z rynku pierwotnego lub z krótkiego czasu użytkowania.

Nie zdziwił nas ten głos. Wirtualny spacer który wykorzystuje dobrej jakości zdjęcia jest w stanie dosłownie wciągnąć i poczuć się jak by się znajdowało w prezentowanej nieruchomości. Odwzorowanie szczegółów jest w stanie znacznie skuteczniej przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta dając znacznie większą szansę na sprzedaż lub wynajem oferowanej nieruchomości. Tajemnicą także nie jest że w dzisiejszych czasach ludzie kupują oczami a to ważny aspekt przy sprzedaży nieruchomości.

Dlatego podjęliśmy decyzję zakupu aparatu który spełni oczekiwania naszych klientów. Padło na aparat Panono (Polska produkcja niemiecki producent). Koszt to około 8000 do 10000 zł w zależności w jakim wariancie wybierze się zestaw. Aparat dysponuje 108 mega pixelową matrycą która wykonuje zdjęcia o rozdzielczości aż 16384 x 8192 px. Wbudowane 36 obiektywów  wykonuje 36 zdjęć a w trybie HDR aż 108. Następnie zdjęcia zostają automatycznie spakowane w plik który zostaje zapisany w urządzeniu.  W ten sposób w ciągu kilku sekund wykonujemy pełną sferę co przewyższa aparat lustrzany o dobrych kilka minut.

 

Minusy i plusy Panono

Minusem oraz jednocześnie plusem tego aparatu jest to że plik UPF który zapisuje się w pamięci kamery musi zostać wysłany na serwery producenta aby wszystkie 36 kadrów zostało ze sobą połączone (tzw. stiching). Plik ten należy wysłać do swojego profilu który musimy założyć na stronie producenta. Pliki można wysłać bezpośrednio za pomocą smartphona podłączonego do aparatu lub podłączyć kamerę do komputera i wysłać pliki zdalnie.

Plusem jest znów czas. Łączenie kadrów odbywa się automatycznie oraz w kilka chwil. Porównując do fotografa który zdjęcia wykonał „lustrzanką” zyskujemy naprawdę ogrom czasu. Naszym zadaniem jest tylko połączenie zdjęć w logiczną całość aby utworzyć wirtualny spacer.

 

Którą kamerę do zdjęć sferycznych polecamy? 

Ciężko jednoznacznie polecić konkretny model. Zdajemy sobie także sprawę z tego że na rynku obecnie jest znacznie więcej konkurencyjnych rozwiązań które z biegiem czasu także zakupimy i będziemy wykorzystywać. Natomiast bazując na naszym doświadczeniu oraz powyższym konkluzjom możemy stwierdzić że:

Ricoh Theta S – jest to kamera najczęściej wykorzystywana przez biura nieruchomości nie tylko w Polsce ale i na świecie. Fakt ten nas nie dziwi ponieważ cena w stosunku do jakości zdjęć nie jest wygórowana. Fakt że w porównaniu do sprzętu Samsunga nie wymaga smartphona tego samego producenta działa na duży plus.

Samsung Gear 360 (2016) – Jeżeli posiadasz smartphone w najniższym wariancie Galaxy S6 to wybierz ten model. Jakość zdjęć jest zdecydowanie lepsza od poprzednika. Jeżeli nie posiadasz smartphona Samsunga – zastanów się. Kupno smartphona to spory wydatek, plus kamera i koszta są znaczące.

Panono – jeżeli dobrnąłeś do końca tego artykuł zapewne zauważyłeś że najwięcej miejsca w tekście zajęła właśnie ta kamera. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie z opisanych w artykule i chyba dostępnych na rynku. Fakt koszta oraz bardziej skomplikowany proces tworzenia zdjęć mogą zniechęcać. Ale aspekt ten zostanie wynagrodzony w postaci wysokiej jakości zdjęć które będą skuteczniejsze przy sprzedaży czy wynajmie nieruchomości.

Aktualizacja!

Jeżeli chcesz wiedzieć jaką kamerę polecamy  do tworzenia wirtualnych spacerów w 2020 roku, zapraszamy do nowego wpisu dostępnego tutaj.

 

Spodobał się artykuł? Masz pytania? Chciałbyś wykorzystać wirtualne spacery w branży nieruchomości?
Skontaktuj się z nami, z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

kontakt@spotbrowser.com

 

 

2 thoughts on “Jaka kamera do zdjęć sferycznych 360?”

Comments are closed.