Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R – porównanie kamer z różnych półek cenowych. Która z kamer lepiej się sprawdzi w fotografii sferycznej? Która będzie najlepszym wyborem przy zastosowaniu w wirtualnych spacerach?

Porównanie to z jednej strony nie do końca może być sprawiedliwe Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One X w końcu leżą na różnych półkach cenowych. Czy o połowę tańszy model One R może konkurować z ” Z jedynką”?

Od razu muszę napomnieć o jednym szczególe. Gdy porównywałem kamery producenta Insta One X vs One R, zobaczyłem coś co nie do końca było dla mnie wytłumaczalne. Model One R mimo że jest „świeższym” produktem, który powinien klasyfikować się jako lepszy model, lepszym nie jest! Nie do końca wiem co może być powodem. Być może gdzieś ja popełniłem błąd. Nie wiem. Nie mam pojęcia. Być może starszy model (ONE X) po prostu robi lepsze zdjęcia? Artykułu porównawczego tych dwóch modeli jeszcze nie ma na naszym blogu. Wynika to z faktu że model Insta 360 One X nie jest już dystrybuowany po świecie, a dostępny jest jedynie w pojedynczych sklepach i na aukcjach internetowych. Dlatego czas na porównanie chcieliśmy poświęcić modelom które są obecnie dostępne „od ręki”.

 

Zaczynamy od specyfikacji

Powyższym, chcę abyście podeszli do tego materiału z lekkim przymrożeniem oka, chodź nie wątpliwie (zdradzając już na samym początku) Ricoh Theta Z1 jest najlepszym wyborem, jeżeli ktoś kładzie duży nacisk na jakość zdjęć.

Konfrontację Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R, rozpoczniemy od porównania specyfikacji technicznej. Skupimy się tylko na elementach związanych z fotografią. Pełną specyfikację modeli możecie przeczytać na stronie producenta, czyli tutaj (Z1) oraz tutaj (One R)

 

Model One R Z1
Rozdzielczość zdjęć 6080x3040px 6720x3360px
Pamięć microSD do 1TB  19GB / ok 2400 zdjęć lub RAW ok. 350 plików
Czas pracy akumulatora producent nie podaje ok. 300 zdjęć
Czułość ISO (Auto, Manual)
100-3200
(Automatyczny)
80 do 6400 (można ustawić górną granicę)
(Tryb ręczny)
80 do 6400
Temperatura barwowa od 2700-6500K od 2500-10000K
Tryby zdjęć AUTO
MANUALNY
HDR
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund),
Night Shot
AUTO
MANULANY
Redukcja szumów,
Kompensacja DR,
Rendering HDR,
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi-bracketing,
Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund),
Format zdjęć .insp (eksportowany przez aplikację mobilną lub komputerową do pliku .jpg)

 

RAW (dng) (Eksportowany wyłącznie przez aplikację komputerową)

.JPG(kompresja jpeg) lub RAW (DNG)
Przysłona F2.0 F2.1, 3.5, 5.6
Efektywna liczba pikseli / piksele wyjściowe 18megapixeli 20 megapixeli(x2) /23 megapixele

 

Porównanie specyfikacji i coś więcej

Porównując specyfikację można zauważyć przedewszystkim że One R nie posiada wbudowane pamięci wewnętrznej tak jak Z1. Dzięki temu mamy możliwość umieszczenia w kamerze własnej pamięci o niemalże dowolnej pojemności. Z tym oczywiście wiąże się dodatkowy koszt, czyli zakup kart microSD.

Zakres czułości ISO, niewiele ale jednak większy w Z1.

One R posiada mniej trybów zdjęć ale ta kwestia akurat nie ma znaczenia ponieważ najważniejsze tryby są identyczne w obu modelach.

Formaty zdjęć, i tu pojawia się znacząca różnica. Fotografując modelem Z1 z automatu otrzymujemy plik w postaci JPG. Co więcej, zdjęcie automatycznie zapisuje się w pamięci naszego telefonu. Insta 360 One R wymaga dodatkowych akcji podczas obsługi kamery przez aplikację mobilną, czyli wyeksportowania zdjęć zaznaczając kolejno zdjęcia które chcemy zapisać w formacie jpg. Przewagą Z1 jest też przedewszystkim to że zgrywając zdjęcia z kamery na komputer, otrzymujemy zdjęcia w właściwych formatach – JPG lub RAW. Przy One R musimy pliki INST wyeksportować przez program który dostępny jest do pobrania na na stronie producenta.

Wartość przysłony. One R o jedną dziesiętna wygrywa, ale różnica jest tak mała że niemal nie zauważalna i nie odbije się na wyniku finalnym.

Efektywna liczba pikseli. Tutaj różnica jest drastycznie widoczna i także będzie widoczna podczas przeglądania szczegółów uchwyconych na zdjęciach.

Po za specyfikacją muszę także dodać że Ricoh Theta Z1, a w zasadzie jego obsługa jest zdecydowanie prostsza a jeżeli kamery Insta 360 One R. Także jeżeli zależy Ci także na prostocie użytkowania to Z1 jest dobrym wyborem. Możesz także zapoznać się z materiałami video które nagraliśmy, w których tłumaczymy w jaki sposób obsługiwać poszczególne kamery. W materiałach tych co prawda nie ma jeszcze modelu Z1 ale jest model V który już się znajduje na naszym kanale youtube i obsługuje się go bliźniaczo podobnie. Nasz kanał youtube.com dostępny jest tutaj. 

Ceny 

Ile kosztują wyżej wymienione modele? Na dzień pisania tego artykułu/poradnika, ceny mogą być trochę wyższe niż zazwyczaj, ponieważ kursy walut na całym świecie zmieniły się przez panującą na rynkach pandemie COVID19. Poniżej podane ceny, zostały pobrane ze strony naszego partnera, firmy GoCam.pl  dzięki której mieliśmy okazję testować model Ricoh Theta Z1 oraz dzięki któremu powstało ten artykuł

 

 

Ricoh Theta Z1
4399 zł (brutto)
Insta 360 One R Twin Edition
2199 zł (brutto)
Ricoh Theta Z1 Insta 360 One R Twin Edition

Jak widać różnica pomiedzy konkurentami jest znaczna, bo model Z1 kosztuje az 2200zł więcej a jeżeli model One R. Czy warto dopłacić? Tego dowiecie się i sami stwierdzicie na podstawie poniższych zdjęć. 

 

W jaki sposób wykonywaliśmy testy?

Testy zostały wykonane w naszym biurze. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dokładnie takim samym oświetleniu. Abyśmy byli pewni różnic, postanowiliśmy zrobić zdjęcia przy zwiniętych i rozwiniętych roletach okiennych. Do testów użyliśmy dwóch trybów, automatyczny oraz HDR. Poniższe porównanie zostało przedstawione w 3 perspektywach. Pierwsza perpektywa to zdjęcia z maksymalnym przybliżeniem obrazu, tak abyśmy mogli porównać szczegóły. Druga perspektywa to szeroki kąt, czyli obraz przybliżony to tego jaki możemy zobaczyć w wirtualnym spacerze. Ostatnia, trzecia perspektywa to już zdjęcie w formie przestrzennej, czyli osadzona w wirtualnym spacerze. Zdjęcia nie były w jakikolwiek obrabiane. Są to surowe zdjęcia, takie jakie wykonała kamera w zadanym trybie. Jak przedstawia się to porównanie kamer Ricoh Theta?

 

 

 Tryb AUTOMATYCZNY

Poniższe zdjęcia zostały wykonane w trybie AUTOMATYCZNYM .
Rolety zwinięte – oświetlanie sufitowe.

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R  tryb: Auto
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R tryb: Auto

(kliknij aby powiększyć)

 

Które zdjęcie jest wyraźniejsze? Moim zdaniem Theta Z1 wygrywa ten pojedynek

 

Tryb AUTOMATYCZNY
Rolety rozwinięte – oświetlanie sufitowe

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R Tryb Auto
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R Tryb Auto

(kliknij aby powiększyć)

 

Tutaj sytuacja wydaja się być podobna jak na wcześniejszym. Fakt, to co znajduje się za mną, czyli okno, nie jest zadowalające. Jest bardzo prześwietlone. Na to możemy zaradzić jedynie włączeniem trybu HDR, ale to trochę niżej zobaczycie. 

 

Szeroki kąt.
Tryb AUTOMATYCZNY

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R szeroki kąt tryb Auto
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R szeroki kąt tryb Auto

(kliknij aby powiększyć)

 

Wcześniejsze przykłady były maksymalnym przybliżeniem powyższego zdjęcia. To zdjęcie jest już „oddalone”.  Według mojego rankingu (opinii) wygrywa Z1.

 

Porównanie kamer Ricoh Theta w trybie HDR

Tryb automatyczny przy tego typu kamerach oraz przy fotografii wnętrz nie jest wskazany. Najlepszym wyborem jest tryb HDR. Ten tryb uwydatnia szczegółu zdjęcia, minimalizuje ilość szumów oraz równoważny balans bieli na wykonanym zdjęciu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są zawsze tryby manuale, ale do tego typu wykonywania zdjęć trzeba posiadać także wiedzę z zakresu fotografii. Dlatego, jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy, rób zdjęcia w trybie HDR. Nie przedłużając..

 

Poniższe zdjęcia zostały wykonane w trybie HDR 
Rolety zwinięte – oświetlanie wyłącznie sufitowe

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R TRYB HDR
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R TRYB HDR

(kliknij aby powiększyć)

Jak już wcześniej wspomniałem. Tryb HDR zniwelował ilość szumów na obu zdjęciach. W porównaniu do trybu automatycznego zdjęcia są zdecydowanie wyraźniejsze. Natomiast porównując konkurencyjne dla siebie modele znów można zauważyć przewagę Thety Z1.  

 

Tryb HDR z zwiniętymi roletami.
Rolety rozwinięte – oświetlanie sufitowe

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R TRYB HDR
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R TRYB HDR

(kliknij aby powiększyć)

I tu właśnie pojawił mi się pewna niezgodność. W trybie HDR z moimi plecami, tak jak na przykładzie modelu Z1, na zdjęciu wykonanym modelem One R powinno być coś widać za oknem. A nie jest. Nie mam pojęcia co może być powodem ale test sprawdzający model One X takie zdjęcie zrobiło poprawnie a więc ten przypadek daje do myślenia…

 

Szeroki kąt – tryb HDR
Rolety zwinięte – oświetlanie sufitowe

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R TRYB HDR
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R TRYB HDR – szeroki kąt

(kliknij aby powiększyć)

 

Jak można zaobserwować, nie ważne jaki tryb włączymy w obu kamerach. Ricoh Theta Z1 vs  Insta 360 One R – pojedynek wygrywa model Z1.

 

Na tym jeszcze nie koniec

W porównaniu Ricoh Theta Z1 vs  Insta 360 One R spróbujemy jeszcze dać szansę  modelowi One R który w porównaniu do swojego poprzednika (One X), został wyposażony w dodatkowy tryb NightShot. Jak sama nazwa wskazuje powinna być wykorzystywana do zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Postanowiłem dać szansę modelowi One R i porównać zdjęcie z właśnie tego trybu z zdjęciem wykonanym w trybie HDR kamerą Z1. Wynik poniżej.

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R NightShot vs HDR

(kliknij aby powiększyć)

 

Jak można się przyuważyć różnice są już znacznie mniejsze. A jak zdjęcie będzie wglądać po przybliżeniu? (patrz poniżej)

 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R NightShot vs HDR
Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R NightShot vs HDR po przybliżeniu

(kliknij aby powiększyć)

 

No zdecydowanie pojawiła się poprawa. Mimo wszystko, patrząc na powyższe zdjęcie chyba udało się wybrać zwycięzce. Niekwestionowanie został nim Ricoh Theta Z1. Czy warto więc dopłacić? Myślę że tak, jeżeli jesteś w stanie zapłacić za kamerę 4400zł.

Czy Insta 360 One R jest dobrą rozwiązaniem? Tak. W przedziale do 2500zł jedynym konkurentem dla tej kamery jest GoPro Max którego cena waha się w granicach 2400zł i o którym w najbliższym czasie będziesz mógł przeczytać na naszym blogu. 

Na koniec zdjęcie w wersji 360 do porównania na „żywym” przykładzie. 

 

 

Macie pytania odnośnie porównania Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R lub samych kamer? Zapraszamy śmiało do kontaktu z nami!
kontakt@spotbrowser.com

3 thoughts on “Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R”

Comments are closed.