W tym artykule przedstawiamy porównanie kamer Ricoh Theta V vs Insta 360 One R. Którą kamerę warto zakupić? Na co warto zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z poniższego testu.
Słowem wstępu
Ricoh Theta V jest to kamera która została wypuszczona do sprzedaży w 2017 roku. Insta 360 One R pojawiła się na sklepowych półkach w okolicach kwietnia 2020. Ciężko jest zatem obiektywnie podejść do tego testu. Te dwa modele postanowiliśmy porównać ze sobą, ponieważ mimo upływu 3 latch od premiery Thety V cena jej wynosi około 1700zł (brutto). Model One R w wersji Twin Edition (wersja z dwoma obiektywami) to wydatek 2200zł brutto. A więc położenie tych kamer na jednej półce cenowej wydaje się sprawiedliwym rozwiązaniem.
Do momentu pojawienia się Insta 360 One R, na rynku dominował jego poprzednik, model One X. Ten test mógł by być sprawiedliwy i nie wykluczone że taki test nie pojawi się na naszym blogu. One X nie dość że był bardziej zbliżony ceną do modeli V producenta Ricoh to wyglądem przypominał także swojego konkurenta. Niestety ale model One X nie jest już dostępny w sprzedaży, a więc jak taki test się jeszcze pojawi, to tylko w ramach ciekawostki.
Tradycyjnie..
..konfrontację rozpoczniemy od porównania specyfikacji technicznej. Skupimy się tylko na elementach związanych z fotografią. Pełną specyfikację modeli możecie przeczytać na stronie producenta, czyli tutaj.
Model | V | One R |
Rozdzielczość zdjęć | 5376x2688px | 6080x3040px |
Pamięć | 19GB / ok. 4800 zdjęć | microSD do 1TB |
Czas pracy akumulatora | ok. 300 zdjęć | producent nie podaje |
Czułość ISO | (tryb automatyczny) 64 do 1600 (priorytet ISO) od ISO 64 do 3200 (tryb ręczny) od ISO od 64 do 3200 |
(Auto, Manual) 100-3200 |
Temperatura barwowa | od 2500-10000K | od 2700-6500K |
Tryby zdjęć | Redukcja szumów Korekcja DR Rendering HDR Zdjęcia poklatkowe Zdjęcia z samowyzwalaczem Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi bracketing |
AUTO MANUALNY HDR Zdjęcia poklatkowe, Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej, Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund), Night Shot |
Format zdjęć | .JPG (kompresja jpeg) | .insp (eksportowany przez aplikację mobilną lub komputerową do pliku .jpg)
RAW (dng) (Eksportowany wyłącznie przez aplikację komputerową) |
Przysłona | F2.0 | F2.0 |
Efektywna liczba pikseli / piksele wyjściowe | 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli | 12megapixeli |
Co mówi specyfikacja?
Modele te, techniczne są do siebie zbliżone. Na korzyść Insta 360 One R przemawia większa rozdzielczość zdjęć, chodź wartości są niewielkie. Możliwość wymiany karty pamięci w porównaniu do modelu V w którym pamięć ma wbudowaną. Temperatury barwowe oraz czułość ISO przemawia za Ricohem. Oba modele posiadają przysłonę o wartości 2.o, czyli powinny podobnie zachowywać się w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Co więc wyróżnia oba modele od siebie? Jest to zapis plików w formacie RAW. Taką opcję oferuje nam producent Insta. Co to daje użytkownikowi? Przedewszystkim to, że osoba której zależy na obróbce zdjęć przed utworzeniem wirtualnego spaceru, może bezstratnie wywołać odbitkę i zapisać ją w postaci pliku jpg. Także tą funkcję docenią wszyscy Ci którzy chcą podrasować zdjęcia na postprodukcji wirtualnego spaceru. Jest jeszcze tryb NightShot którego nie uświadczymy w kamerach producenta Ricoh, ale o tym opowiem na samym końcu.
Ceny
Ile kosztują wyżej wymienione modele? Ceny, zostały pobrane ze strony naszego partnera, firmy GoCam.pl dzięki której mieliśmy okazję testować model Insta 360 One R oraz dzięki któremu powstało to porównanie.
Insta 360 One R Twin Edition 2199 zł (brutto) |
Ricoh Theta V 1699 zł (brutto) |
Jak widać różnice cenowe są niewielkie. W pudełku producenta Insta znajdziemy dwa obiektywy. Jednek do nagrywania obrazu szerokokątnego w rozdzielczości 4K oraz obiektyw który nas najbardziej interesuje czyli 360.
W jaki sposób wykonywaliśmy testy?
Testy zostały wykonane w naszym biurze. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dokładnie takim samym oświetleniu. Abyśmy byli pewni różnic, postanowiliśmy zrobić zdjęcia przy zwiniętych i rozwiniętych roletach okiennych. Do testów użyliśmy dwóch trybów, automatyczny oraz HDR. Poniższe porównanie zostało przedstawione w 3 perspektywach. Pierwsza perspektywa to zdjęcia z maksymalnym przybliżeniem obrazu, tak abyśmy mogli porównać szczegóły. Druga perspektywa to szeroki kąt, czyli obraz przybliżony to tego jaki możemy zobaczyć w wirtualnym spacerze. Ostatnia, trzecia perspektywa to już zdjęcie w formie przestrzennej, czyli osadzona w wirtualnym spacerze. Zdjęcia nie były w jakikolwiek sposób obrabiane. Są to surowe zdjęcia, takie jakie wykonała kamera w zadanym trybie. Jak przedstawia się to porównanie kamer? Sami zobaczcie.
Tryb AUTOMATYCZNY
Poniższe zdjęcia zostały wykonane w trybie AUTOMATYCZNYM .
To zdjęcie jest symulacją słabo oświetlonego pomieszczenia, doświetlanego wyłącznie światłem sztucznym – oświetleniem sufitowym, z rozwiniętymi roletami.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.
(kliknij aby powiększyć)
Jak można się przyuważyć na obu zdjęciach występują tzw. szumy. Ewidentnie widać że zdjęcie wykonane kamerą One R jest bardziej wyraźne. Spójrz na moją koszulkę, mimo tego że jest zmięta, to na zdjęciu wykonanym One R możemy przeczytać napisy, czego nie można zrobić na zdjęciu wykonanym kamerą Ricoha. Lecimy dalej.
Tryb AUTOMATYCZNY z zwiniętymi roletami.
Wpuszczamy więcej światła.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.
(kliknij aby powiększyć)
No tutaj widać że odkryte okno mocno zamieszało. Jakość zdjęcia wykonana kamerą Theta V mocno się pogorszyła. Zostałem dziwnie rozmazany na krawędziach mojego ciała. Insta 360 One R zdecydowanie lepiej wypadł. Porównując zdjęcia z oknem odsłoniętym i bez, parząc na obudowę monitora, można zauważyć że ilość szumów spadła.
Ten test jednak nie jest do końca miarodajny, wykonując zdjęcia nieruchomości najlepiej posługiwać się trybem HDR, ale zanim do niego przejdziemy zobaczmy jeszcze powyższe zdjęcie w 3 perspektywie..
i szeroki kąt.
(kliknij aby powiększyć)
Jak widzisz, zbliżając się do widoku który bardziej przypomina wirtualny spacer, zdjęcia zaczynają wyglądać lepiej. Zdjęcie wykonane kamerą Insta 360 One R zdecydowanie lepiej się prezentuje.
Porównanie kamer Ricoh Theta V vs Insta 360 One R w trybie HDR
Tryb automatyczny przy tego typu kamerach oraz przy fotografii wnętrz nie jest wskazany. Najlepszym wyborem jest tryb HDR. Ten tryb uwydatnia szczegóły zdjęcia, minimalizuje ilość szumów oraz równoważny balans bieli. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są zawsze tryby manuale, ale do tego typu wykonywania zdjęć trzeba posiadać także wiedzę z zakresu fotografii. Dlatego, jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy, rób zdjęcia w trybie HDR.
Tryb HDR z rozwiniętymi roletami.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.
(kliknij aby powiększyć)
No i w tym teście role się odwróciły. Ciężko na zdjęciu wykonanym Ricohem Theta V znaleźć szumy. Są one widoczne ale nie tak jak na zdjęciu wykonanym modelem One R. Tryb HDR zdecydowanie polepszył jakość zdjęć. Zdjęcie wykonane „One eRem” jest na pewno wyraźniejsze. Teraz odsłonimy okna..
Tryb HDR ze zwiniętymi roletami.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.
(kliknij aby powiększyć)
Oj, cóż tu się podziało.. Ricoh Theta V dzięki funkcji HDR odsłonił nam trochę świata za oknem. Insta 360 One R z tym sobie nie poradziło. Na fakt nadal zasługuje to, że zdjęcie wykonane One R jest bardziej wyraźne. Ale co z tym oknem… No cóż, zobaczmy jak to wygląda na szerokim planie.
i znów szeroki kąt
(kliknij aby powiększyć)
Przejdźmy do podsumowania
Praktycznie w każdym przypadku Insta 360 One R wykonuje zdjęcia wyraźniejsze. Martwi mnie tylko tryb HDR w którym za oknami powinien być widoczny „świat”. Tak niestety nie jest. Być może powodem jest urok wieku dziecięcego, ponieważ ta kamera jest nowym produktem na rynku. Być może przyszłe aktualizacje rozwiążą ten problem. Poczekamy, zobaczymy. Mimo wszystko dzięki testowi, Ricoh Theta V vs Insta 360 One R, mogliśmy porównać oba modele. Możemy zadecydować która kamera będzie dla nas lepsza. Przedewszystkim czy warto dopłacić, jeżeli nie będziemy wykorzystywali funkcji robienia zdjęć w RAWach.
Extra dodatek
Jak już wspomniałem na samym początku, Insta 360 One R posiada tryb NightShot. Jest to tryb, jak sama nazwa wskazuje, do robienia zdjęć w ciemnych sceneriach. Jeżeli taki tryb jest, to dlaczego go nie porównać z HDR modelu V? Zobaczmy jak się to prezentuje.
Tryb NIGHTSHOT vs HDR
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.
Zdjęcia wykonane przy słabym oświetleniu.
(kliknij aby powiększyć)
Zdjęcie z Insta 360 One R wydaje się jakby rozmazane. Ilość szumów znacząco się zmniejszyła. Wydaje się być znacznie lepiej jak w poprzednich przykładach. Zobaczmy więc jak te same zdjęcia będą prezentowały się w szerokim ujęciu.
Szeroki kąt
(kliknij aby powiększyć)
Nooo, teraz widać znaczącą poprawę. A Wy jak sądzicie?
Co ciekawe tryb NightShot można też stosować w ciągu dnia. W lepiej doświetlonych pomieszczeniach, dzięki czemu uzyskamy lepszą jakość zdjęć.
Na sam koniec wirtualny spacer
Sprawdź jeszcze jak wyglądają zdjęcia w formie wirtualnego spaceru.
Jesteś ciekaw porównania Ricoh Theta Z1 z Insta 360 One R? Jeżeli tak, to zapraszamy do tego artykułu – Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R
Jak Wam się podobało porównanie kamer Ricoh Theta? Macie pytania odnośnie tego porównania lub samych kamer? Zapraszamy śmiało do kontaktu z nami!
kontakt@spotbrowser.com
One thought on “Ricoh Theta V vs Insta 360 One R”
Comments are closed.