Porównanie kamer Ricoh Theta

Bardzo często nasi klienci pytają nas, o to która z kamer producenta Ricoh jest najlepszym wyborem do fotografii nieruchomości. Bazując na tym pytaniu postanowiliśmy zrobić dla Was porównanie kamer Ricoh Theta. W tej konfrontacji udział wezmą takie modele jak Ricoh Theta SC2, V a także Z1. Która z nich okaże się lepsza? Czy wyższy, nowszy, droższy model będzie zawsze lepszy od tańszego? Tego dowiesz się dzięki temu poradnikowi.

Konfrontację tych modeli, rozpoczniemy od porównania specyfikacji technicznej. Skupimy się tylko na elementach związanych z fotografią. Pełną specyfikację modeli możecie przeczytać na stronie producenta, czyli tutaj. 

 

Model SC2 V Z1
Rozdzielczość zdjęć 5376x2688px 5376x2688px 6720x3360px
Pamięć 14GB / ok. 3000 zdjęć 19GB / ok. 4800 zdjęć 19GB / ok 2400 zdjęć lub RAW ok. 350 plików
Czas pracy akumulatora ok. 260 zdjęć ok. 300 zdjęć ok. 300 zdjęć
Czułość ISO (tryb automatyczny)
64-6400,
(tryb ręczny)
80-6400
(tryb automatyczny)
64 do 1600
(priorytet ISO)
od ISO 64 do 3200
(tryb ręczny)
od ISO od 64 do 3200
(Automatyczny)
80 do 6400 (można ustawić górną granicę)
(Tryb ręczny)
80 do 6400
Temperatura barwowa od 2500-10000K od 2500-10000K od 2500-10000K
Tryby zdjęć Redukcja szumów,
Kompensacja DR,
Rendering HDR,
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi-bracketing, Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund)
Redukcja szumów
Korekcja DR
Rendering HDR
Zdjęcia poklatkowe
Zdjęcia z samowyzwalaczem
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi bracketing
Redukcja szumów,
Kompensacja DR,
Rendering HDR,
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi-bracketing,
Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund),
Format zdjęć .JPG (kompresja jpeg) .JPG (kompresja jpeg) .JPG(kompresja jpeg) lub RAW (DNG)
Przysłona F2.3 F2.0 F2.1, 3.5, 5.6
Efektywna liczba pikseli / piksele wyjściowe 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli 20 megapixeli(x2) /23 megapixele

 

Specyfikacja nie jest wyznacznikiem

Przyglądając się powyższej tabeli można stwierdzić że różnice między modelami SC2 oraz V są nieznaczne. Trochę większa pamięć oraz wartość przysłony przemawiająca na korzyść modelu V.  Porównując SC2 i V do Z1 różnice są już mocno zauważalne. Większa rozdzielczość zdjęć, kilka wartości przysłony, większa ilość pikseli – jednoznacznie wskazuje że ten model jest zdecydowanie lepszym sprzętem – także droższym. Czy więc model Z1 powinien brać udział w tym porównaniu? Tak. Chcę pokazać Wam, a może nawet udowodnić, że mając większe środki pieniężne na zakup  kamery warto zainwestować w sprzęt który jakością zdjęć będzie cieszył Waszych klientów jeszcze przez długi czas.

Ceny

Ile kosztują wyżej wymienione modele? Na dzień pisania tego artykułu/poradnika, ceny mogą być trochę wyższe niż zazwyczaj, ponieważ kursy walut na całym świecie zmieniły się przez panującą na rynkach pandemie COVID19. Poniżej podane ceny, zostały pobrane ze strony naszego partnera, firmy GoCam.pl  dzięki której mieliśmy okazję testować model Ricoh Theta Z1 oraz dzięki któremu powstało te porównanie kamer Ricoh Theta.

 

Ricoh Theta SC2
1299 zł (brutto) 
Ricoh Theta V
1699 zł (brutto)
Ricoh Theta Z1
4399 zł (brutto)

Jak widać różnice cenowe między modelami SC2 oraz V są niewielkie. A więc czy warto dopłacić? Różnica miedzy poprzednikami, a Z1 już są znaczące. Czy warto zainwestować więcej pieniędzy? Poniższe zdjęcia porównawcze myślę że odpowiedzą Wam niemalże namacalnie na to pytania.

 

W jaki sposób wykonywaliśmy testy?

Testy zostały wykonane w naszym biurze. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dokładnie takim samym oświetleniu. Abyśmy byli pewni różnic, postanowiliśmy zrobić zdjęcia przy zwiniętych i rozwiniętych roletach okiennych. Do testów użyliśmy dwóch trybów, automatyczny oraz HDR. Poniższe porównanie zostało przedstawione w 3 perspektywach. Pierwsza perpektywa to zdjęcia z maksymalnym przybliżeniem obrazu, tak abyśmy mogli porównać szczegóły. Druga perspektywa to szeroki kąt, czyli obraz przybliżony to tego jaki możemy zobaczyć w wirtualnym spacerze. Ostatnia, trzecia perspektywa to już zdjęcie w formie przestrzennej, czyli osadzona w wirtualnym spacerze. Zdjęcia nie były w jakikolwiek obrabiane. Są to surowe zdjęcia, takie jakie wykonała kamera w zadanym trybie. Jak przedstawia się to porównanie kamer Ricoh Theta?

 

Rozpoczynamy porównanie kamer Ricoh Theta – tryb AUTOMATYCZNY

 

Poniższe zdjęcia zostały wykonane w trybie AUTOMATYCZNYM .
To zdjęcie jest symulacją słabo oświetlonego pomieszczenia, doświetlanego wyłącznie światłem sztucznym – oświetleniem sufitowym, z rozwiniętymi roletami.

 

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1
Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1

(kliknij aby powiększyć)

Na powyższym zdjęciu, zdecydowanie widać że model Z1 najlepiej się prezentuje. Zdjęcie jest bardziej wyraźne. Liczba szumów jest także znacznie mniejsza względnej niższych modeli. Z1 zdecydowanie wygrywa.. A jak wygląda porównanie modeli CS2 i V? Które zdjęcie Waszym zdaniem lepiej się prezentuje? W moim odczuciu, model SC2 mimo że posiada większą ilość szumów to jest zdecydowanie wyraźniejsze niż w przypadku modelu V. A więc w moim rankingu model CS2 otrzymuje 2 miejsce. Lecimy dalej.

 

Teraz także tryb AUTOMATYCZNY ale z zwiniętymi roletami.
Czyli wpuszczamy więcej światła z zewnątrz oraz zostawiamy światło sufitowe.

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1
Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1

(kliknij aby powiększyć)

Na tym przykładzie sytuacja wydaje się być podobna jak na wcześniejszym. Fakt, to co znajduje się za mną, czyli okno, nie jest zadowalające. Jest bardzo prześwietlone. Na to możemy zaradzić jedynie włączeniem trybu HDR, ale to trochę niżej zobaczycie.

 

Szeroki kąt.
Światło jak powyżej – światło sufitowe oraz wpadające zza okna.

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1
Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1

(kliknij aby powiększyć)

To zdjęcie nie może się różnić od poprzednich. Powyższe przykłady były maksymalnym przybliżeniem tego zdjęcia. A więc zdjęć wykonanych w trybie AUTOMATYCZNYM. Według mojego rankingu (opini) wygrywa Z1, na drugim miejscu znajduje się model SC2 a na trzecim model V.

 

Porównanie kamer Ricoh Theta w trybie HDR

Tryb automatyczny przy tego typu kamerach oraz przy fotografii wnętrz nie jest wskazany. Najlepszym wyborem jest tryb HDR. Ten tryb uwydatnia szczegółu zdjęcia, minimalizuje ilość szumów oraz równoważny balans bieli na wykonanym zdjęciu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są zawsze tryby manuale, ale do tego typu wykonywania zdjęć trzeba posiadać także wiedzę z zakresu fotografii. Dlatego, jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy, rób zdjęcia w trybie HDR. Nie przedłużając..

 

Poniższe zdjęcia zostały wykonane w trybie HDR 
Jest to symulacja słabo oświetlonego pomieszczenia, doświetlanego wyłącznie światłem sztucznym – oświetleniem sufitowym, z zasłoniętymi roletą oknami. 

 

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1
Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1

(kliknij aby powiększyć)

 

I znów podobna sytuacja. Ricoh Theta Z1 wygrywa – mimo bardzo dużego przybliżenia obrazu praktycznie brak szumów. Zdjęcie wyraziste. Ricoh Theta V, względem Z1 oraz SC2 wydaje się być rozmazane ale porównując je z SC2 ma znacznie mniejszą ilość szumów. Ricoh Theta SC2 mimo dużej ilości szumów wydaje się bardziej atrakcyjne. Ale.. idźmy dalej, zwińmy rolety…

 

Tryb HDR z zwiniętymi roletami.
Czyli więcej światła z zewnątrz oraz zostawiamy światło sufitowe.

 

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1
Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1

(kliknij aby powiększyć)

 

Sytuacja podobna jak przy rozwiniętych roletach. Theta Z1 wygrywa, model V wydaje się rozmazany, SC2 mimo zdecydiwanie większej ilości szumów wydaje się bardziej eksponować szczegóły a jeżeli model V. Zobaczmy jak to wygląda na szerokim kącie.

 

Szeroki kąt.
Światło sufitowe oraz wpadające zza okna.

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1
Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1

(kliknij aby powiększyć)

I co o tym sądzisz? Który obrazek jest najładniejszy? Zdecydowanie model Z1. No ale cóż się dziwić. Płacimy za tą kamerę 4400zł więc tego od niej oczekujemy. Porównajmy model V i SC2. Który model zakupiłbyś? Ja prawdopodobnie wybrałbym model SC2.

Czy test jest obiektywy? Sami musicie stwierdzić. Zdjęcia wykonane zostały w tym samym pomieszczeniu, w tym samym oświetleniu, w tych samych warunkach. Kiedy model Z1 nie powinien dziwić swoją „lepszością” to sam zdziwiony jestem różnicami pomiędzy modelem V i SC2. Do momentu w którym nie porównywałem kamer Ricoh Theta  ze sobą, twierdziłem że model V jest lepszym rozwiązaniem niż SC2. Po porównaniu tych modeli moje zdanie się zmieniło. Na uwagę też zasługuje data produkcji a w zasadzie wejścia do sprzedaży modelu SC2. Ta została wypuszczona w 2019 roku w okolicach grudnia. Model V jest o 2 lata starszy. Nowsze podzespoły? Lepsze oprogramowanie układowe kamery? Ciężko powiedzieć. Naotmiast wydaje mi się rozsądnym rozwiązaniem zakup modelu SC2 nie tylko z powodu ceny ale także jakości obrazu w porównaniu do modelu V.

Na sam koniec dajemy Wam możliwość na porównanie kamer Ricoh Theta w wersji przestrzennej, czyli w formie wirtualnego spaceru. Myślę że to zdjęcie przypieczętuje Wasz wybór.

 

 

Jesteś ciekaw porównania Ricoh Theta Z1 z Insta 360 One R? Jeżeli tak, to zapraszamy do tego artykułu – Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R

 

Jak Wam się podobało porównanie kamer Ricoh Theta? Macie pytania odnośnie tego porównania lub samych kamer? Zapraszamy śmiało do kontaktu z nami!
kontakt@spotbrowser.com

2 thoughts on “Porównanie kamer Ricoh Theta”

Comments are closed.