Poprawianie jakości zdjęć dzięki sztucznej inteligencji

Jakiś czas temu portal społecznościowy Facebook, wrzucał na moją ścianę newsów reklamę. Reklama ta miała mnie przekonać że poprawianie jakości zdjęć dzięki sztucznej inteligencji jest bardzo proste, a efekty przerastają oczekiwania. Zapewne Wy, tak jak ja, identycznie reagujecie na tego typu reklamy. Po prostu pomijacie je i skrolujecie dalej… Ale po kilku tygodniach ciągłego „męczenia” mnie,  w końcu się przełamałem! Pierwszy raz w życiu zareagowałem na wyświetlaną mi reklamę. I co? Opłaciło się!

Topaz Labs
Kliknij aby przejść do strony producenta

 

Wszedłem na stronę internetową producenta Topaz Labs odnalazłem wersję programu która mnie zainteresowała i ją pobrałem. Jest to wersja która nazywa się Topaz Labs DeNoice AI.

Po pobraniu zaraz wziąłem się za instalację. Po tym etapie ukazało mi się okno w którym musiałem podać dane konta założonego na stronie Topaz. A więc wróciłem do tej strony, założyłem konto, a następnie dane podane podczas rejestracji wpisałem w okienku programu zainstalowanego na moim komputerze.

Dzięki rejestracji otrzymałem 30 dni darmowego testu. Przez ten czas miałem okazję wykonać kilka zleceń wirtualnego spaceru. Bez zawahania używałem zainstalowanego programu. Dlaczego? Tego dowiecie się poniżej. Teraz powiem tylko, że poprawnie jakości zdjęć dzięki sztucznej inteligencji jest naprawdę proste i szybkie.

Dużo do wyboru

Producent wspomnianego oprogramowania posiada w swoim portfolio nie tylko wskazany powyżej program. Posiada ich kilka. Ten który ja tutaj opisuje (DeNoice AI), jest programem głównie skierowany do usuwania szumów ze zdjęć. A tych jak wiadomo, przy fotografii sferycznej (360) nie brakuje. Przede wszystkim z powodu niewystarczającej ilości światła w fotografowanych pomieszczeniach. Posiada także niewielkie możliwości wyostrzania zdjęć co także przydaje się podczas poprawiania jakości.

Poza wspomnianą wersją programu są także programy które głównie ukierunkowane są na wyostrzanie zdjęć (Sharpen AI), powiększanie do bardzo dużych rozmiarów (Gigapixel AI),  konwertowaniu plików JPG do RAW i kilka innych.

 

Ile kosztuje?

Pobrany przeze mnie program w regularnej cenie to koszt około 79$. Nie wydaje się że to dużo. Ale za program który wyręcza nas w ręcznej obróbce zdjęć oraz oszczędza sporo naszego czasu, tym samym dając naszym klientom lepszy, komfortowy sposób zwiedzania nieruchomości – to są grosze.

Natomiast od 29 września 2020 Topaz Labs przygotowało super ofertę w której możemy kupić ten program za jedyne 59$. W przeliczeniu na złotówki to około 220zł. W tej cenie otrzymujemy program w nielimitowanym czasie wykorzystania. Czyli coś co już rzadko jest spotykane przy zakupie programów. To czym zostaniemy ograniczeni to tylko rocznym pakietem aktualizacji. Czy wydaje się to jakimś problemem? Ciężko powiedzieć ponieważ na moim komputerze program działa bez zastrzeżeń. Robi co do niego należy, nie wiesza się. Po prostu działa. Czy więc potrzebuje aktualizacji? Wydaje mi się że jeżeli miałyby one jeszcze lepiej poprawiać jakość zdjęć to TAK.

Co do samych aktualizacji dodam jeszcze że jeżeli będziemy chcieli zaktualizować po roku naszą instalację, to nie będzie to problemem. Producent przewidział także kupno samego pakietu aktualizacji.

 

Co potrafi Topaz Labs DeNoice AI?

Jak już wspomniałem na początku tylko i aż tyle. Czyli usuwa ze zdjęć szumy.

Dla przypomnienia, szumy są to niechciane dla fotografów kolorowe pixele które powstają na zdjęciach poprzez niedostateczną ilość światła docierającego do matrycy aparatu.

Przy fotografii sferycznej (360 stopni) nie da się umieścić dodatkowego oświetlenia. Musimy wspomagać się tym co znajduje się na wyposażeniu nieruchomości, a czasami i to nie jest wystarczające. W takich przypadkach możemy wspomagać się ustawieniami aparatu, a po wykonaniu całej sesji także obróbką zdjęć w programach graficznych. Niestety(stety) ale programy graficzne wymagają dużej uwagi, czasu i przede wszystkim chęci pracy przy nich. Trzeba się na nich po prostu znać. A co jak nie potrafimy obrabiać zdjęć?

Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi właśnie program DeNoice Ai.Obsługa programu jest naprawdę prosta. Uruchamiamy program, wrzucamy do niego zdjęcia, wyklikujemy kilka opcji lub jeżeli chcemy przesuwamy kilka suwaków. Naciskamy przycisk „save image”. I na naszym komputerze zapisuje się gotowy do użycia plik graficzny.

Sprawdź sam oglądając film.

 

Efekty końcowe 

Poniżej przedstawiam Wam kilka zdjęć porównawczych. Zdjęcia zostały wykonane i podzielone na najpopularniejsze rodzaje kamer obecnie używanych przez pośredników nieruchomości. Odnajdźcie model kamery który posiadasz w swojej firmie i sprawdź że warto poświęcić trochę czasu na przepuszczenie zdjęć przez program Topaz Labs DeNoice AI.

Ku mojemu zdziwieniu, nawet Ricoh Theta Z1, czyli zdjęcia wykonane tą kamerą mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne.

Przed pokazaniem Ci efektów pracy programu, dodam tylko że wszystkie poniżej przedstawione zdjęcia nie były obrabiane graficznie. Są to zdjęcia dokładnie takie jakie wyszły z kamery. Zdjęcia zostały wykonane w postaci HDR aby na ustawieniach automatycznych kamery wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Przesuwając suwakiem znajdującym się na zdjęciach, możecie sprawdzić jakość przed i po przepuszczeniu przez wcześniej wspomniany program. Zwróć uwagę przede wszystkim na ściany na których znajduje się najwięcej szumów. Zwróć także uwagę na krawędzie elementów znajdujących się na zdjęciach. 

 

Zaczynamy 🙂

 

Rioch Theta V

 

Ricoh Theta SC2

 

Insta 360 One X

 

Insta 360 One R

 

Rioch Theta Z1

 

 

Czy poprawianie jakości zdjęć dzięki sztucznej inteligencji jest trudne?

Jak widać nie. No może nie do końca to pokazałem bo na celu tego artykułu miałem pokazać możliwości programu. Natomiast jeżeli się zdecydujesz pobrać ten program i go potestować w darmowych okresie, a będziesz miał problemy z użytkowaniem, daj mi znać. Czym więcej otrzymam zgłoszeń od Was, tym szybciej nagram film instruktażowy z obsługi tego programu.

 

 

Podsumowanie

Powyższe porównanie daje do myślenia prawda? Zauważ że dzięki takiemu oprogramowaniu nie musisz teraz kupować drogiej kamery. Można sporo zaoszczędzić. Dlatego jeżeli jeszcze stoisz przed dylematem zakupu zapraszam Ciebie do odwiedzenia naszego bloga w którym porównujemy ze sobą kamery, a także publikujemy pomocne materiały dotyczące tworzenia wirtualnych spacerów.

Jeżeli już zdecydowałeś się na zakup konkretnego modelu, zapraszam Cię także do naszego partnera, firmy GoCam.pl u którego możesz zakupić większość popularnych kamer wykorzystywanych w fotografii nieruchomości.

Pozdrawiam serdecznie

Arek.

 

One thought on “Poprawianie jakości zdjęć dzięki sztucznej inteligencji”

Comments are closed.