Pokolenie X. Charakterystyka generacji

Pokolenie X. Charakterystyka generacji

W poprzednim artykule prezentowaliśmy ogólną charakterystykę trzech generacji. Pokolenia X, Y oraz Z. Teraz przybliżymy Wam dokładnie każde z pokoleń. Czym charakteryzuje się generacja X? W jakim przedziale wiekowym się mieści, jak podchodzi do technologii, na co zwraca największą uwagę? Zapraszamy do lektury.

Pokolenie X – ramy czasowe generacji

Pokolenie X to  wszyscy urodzeni w drugiej połowie XX wieku. Według różnych źródeł są to osoby, które przyszły na świat między 1961, a 1985 rokiem. Na ich dzisiejszą postawę ogromny wpływ ma okres, w którym dorastali. Okres PRL-u, upadek komunizmu, nagła zmiana systemu edukacyjnego, czy też rozwój technologii. Pokolenie X określa się tym pomiędzy Baby Boomersami, a Milenialsami.

Jest to więc ostatnie pokolenie, którego rozwój nie ukształtowały technologie. Warto podkreślić, iż pokolenie X jest również tym, u którego początki kariery zawodowej przypadły na początki zmian gospodarczych. Z racji tego, że tak zwane „Iksy” to pokolenie, które nie dorastało w telefonem w ręku, traktuje ono Internet jako dodatek do swojej pracy oraz życia.

Pokolenie X w roli Klienta

Pokolenie X to pokolenie niezwykle wymagające, stawiające w dużej mierze na jakość produktu oraz przywiązanie do marki. Przywiązane do zakupów w sklepach stacjonarnych, ale coraz bardziej skoncentrowane na możliwości wyboru, jak również zakupu produktu
on-line. W swoim wyborze kieruje się również wizerunkiem marki. Warto zaznaczyć to, iż pokolenie to bardziej ceni sobie opinię specjalistów w danej dziedzinie, niż opinię na przykład influencerów.

Generacja X, podejście do technologii

Pokolenie X chętnie weryfikuje różne informacje za pośrednictwem, między innymi: forów internetowych, mediów społecznościowych (Facebook), itp. Należy pamiętać, iż pokolenie to traktuje Internet głównie jako sieć informacyjną, w której w łatwy i szybki sposób znajdzie wiele informacji na dany temat. Tak zwane Iksy bardzo często poszukują w Internecie informacji o bieżących wydarzeniach, eventach, sprawdzają skrzynkę pocztową, robią najpotrzebniejsze zakupy, itp.

Pokolenie to coraz częściej przekonuje się do korzystania mediów społecznościowych.
W danym momencie najbardziej popularny wśród tego pokolenia jest Facebook. Później plasuje się Instagram, Twitter, czy też Linkedin.

Pokolenie X i aplikacje internetowe

Przedstawiciele danej generacji chętnie korzystają z różnych aplikacji oraz cyfrowych portfeli. Iksy coraz częściej używają smartfonów. Wykorzystują je, na przykład po to, by sprawdzić informacje o danym produkcie. Produkcie, którego zakupem są w danym momencie zainteresowani. Jest to bardzo dobra informacja do twórców wszelkich aplikacji mobilnych. Dzięki temu proces zakupowy może przenieść się do świata on-line. Jednak wszelkie aplikacje stworzone właśnie dla tej grupy wiekowej powinny być bardzo intuicyjne. Zapewniając użytkownika o wszelkim bezpieczeństwie. Tylko dzięki tego typu zabiegom pokolenie X będzie korzystać z ułatwienia jakim są wszelkie aplikacje internetowe. Pokolenie to, docenia rożne kanały tradycyjnego marketingu on-line. Wszelkie kampanie e-mail, lub też działania w social media (głownie Facebook), to doskonałe narzędzia pozwalające dotrzeć do tak zwanych Iksów.

Pokolenie X – główne cechy

Pokolenie X to osoby, które bardzo cenią sobie jakość produktu. Stanowią liczną grupę osób na Facebooku. Generacja ta aktywnie korzysta również z wyszukiwarek internetowych. Jest wierna sprawdzonym markom. W Internecie najczęściej dokonuje zakupu takich produktów jak: żywność, odzież, czy też rozrywka. Pokolenie X chętnie kupuje produkty znanych i cenionych marek.

Generacja ta to osoby, które są świetnymi odbiorcami marketingu internetowego. Iksy są przywiązane do swoich smarfonów. Spędzają dziennie średnio około 110 minut korzystając
z tych urządzeń. Należy pamiętać jednak, że wiele osób z tego pokolenia korzysta z tradycyjnych mediów jakimi są: radio, prasa, czy też telewizja.

 

 

Zdjecie pochodzi z – pl.freepik.com