Konfrontacja kamer Ricoh Theta SC2 vs V

Kolejny artykuł z serii porównania kamer. Tym razem porównamy kamery Ricoh Theta SC2 vs V. Który model jest lepszym rozwiązaniem do zdjęć sferycznych? Czy model droższy, automatycznie oznacza że jest lepszy? 

Powiem szczerze, robiąc zdjęcia do tego porównania, całkowicie nie spodziewałem się takiego wyniku. Na fakt zasługuje informacja że model Ricoh Theta SC2, najtańszy model tego producenta został wypuszczony do sprzedaży w 2019 roku i powinie posiada nowsze/lepsze komponenty a jeżeli jego starszy brat. Model Rioh Theta V został wpuszczony do sprzedaży w 2017 roku, a więc 2 lata wcześniej. Jest też droższy. Czy to znaczy że jest lepszy? Sprawdźmy kto wygra pojedynek Ricoh Theta SC2 vs V.

 

Tradycyjnie..

..konfrontację rozpoczniemy od porównania specyfikacji technicznej. Skupimy się tylko na elementach związanych z fotografią. Pełną specyfikację modeli możecie przeczytać na stronie producenta, czyli tutaj. 

 

Model SC2 V
Rozdzielczość zdjęć 5376x2688px 5376x2688px
Pamięć 14GB / ok. 3000 zdjęć 19GB / ok. 4800 zdjęć
Czas pracy akumulatora ok. 260 zdjęć ok. 300 zdjęć
Czułość ISO (tryb automatyczny)
64-6400,
(tryb ręczny)
80-6400
(tryb automatyczny)
64 do 1600
(priorytet ISO)
od ISO 64 do 3200
(tryb ręczny)
od ISO od 64 do 3200
Temperatura barwowa od 2500-10000K od 2500-10000K
Tryby zdjęć Redukcja szumów,
Kompensacja DR,
Rendering HDR,
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi-bracketing, Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund)
Redukcja szumów
Korekcja DR
Rendering HDR
Zdjęcia poklatkowe
Zdjęcia z samowyzwalaczem
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi bracketing
Format zdjęć .JPG (kompresja jpeg) .JPG (kompresja jpeg)
Przysłona F2.3 F2.0
Efektywna liczba pikseli / piksele wyjściowe 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli

 

Porównanie specyfikacji

Ricoh Theta SC2 vs V na „papierze” praktycznie się nie różnią. Wśród powyższej specyfikacji możemy dostrzec różnice w przysłonie, przemawiające na korzyść starszego modelu. Wartość f2.0 powinna przy ciemniejszych pomieszczeniach poradzić sobie lepiej z szumami i balansem bieli. W różnicach możemy także dostrzec większą ilość pamięci w modelu V. Ten aspekt co prawda nie zasługuje na specjalne wyróżnienie bo 3000 zdjęć vs 4800 zdjęć to tak duże liczby że nie powinna się znaleźć osoba, której miejsca na zdjęcia po prostu zabraknie. Cała reszta jest praktycznie taka sama. No może nie licząc ISO w trybie ręcznym. W modelu V możemy ustawić niewiele większą wartość niż w modelu SC2.

Ceny

Ile kosztują wyżej wymienione modele? Ceny które przedstawiamy poniżej, zostały pobrane ze strony naszego partnera, firmy GoCam.pl. Firmie dzięki której mieliśmy okazję testować takie modele kamer jak Insta 360 One R czy Ricoh Theta Z1.

 

Ricoh Theta SC2
1299 zł (brutto)

Ricoh Theta SC2

Ricoh Theta V
1699 zł (brutto)

Ricoh Theta V

Jak widać różnice cenowe  są niewielkie. Za 400 zł więcej możemy zakupić wyższy model który oferuje kilka mocniejszych wartości wymienionych w specyfikacji. Ale czy warto dopłacić kiedy chcemy wykorzystywać kamerę tylko do celów fotograficznych?

 

W jaki sposób wykonywaliśmy testy?

Testy zostały wykonane w naszym biurze. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dokładnie takim samym oświetleniu. Abyśmy byli pewni różnic, postanowiliśmy zrobić zdjęcia przy zwiniętych i rozwiniętych roletach okiennych. Do testów użyliśmy dwóch trybów, automatyczny oraz HDR. Poniższe porównanie zostało przedstawione w 3 perspektywach. Pierwsza perspektywa to zdjęcia z maksymalnym przybliżeniem obrazu, tak abyśmy mogli porównać szczegóły. Druga perspektywa to szeroki kąt, czyli obraz przybliżony to tego jaki możemy zobaczyć w wirtualnym spacerze. Ostatnia, trzecia perspektywa to już zdjęcie w formie przestrzennej, czyli osadzona w wirtualnym spacerze. Zdjęcia nie były w jakikolwiek sposób obrabiane. Są to surowe zdjęcia, takie jakie wykonała kamera w zadanym trybie. Jak przedstawia się to porównanie kamer? Sami zobaczcie.

 

Ricoh Theta SC2 vs V
Tryb AUTOMATYCZNY


To zdjęcie jest symulacją słabo oświetlonego pomieszczenia, doświetlonego wyłącznie światłem sztucznym – oświetleniem sufitowym, z oknami przysłoniętymi
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

Ricoh Theta SC2 vs V tryb Auto
Ricoh Theta SC2 vs V tryb Auto

(kliknij aby powiększyć)

Po powiększeniu zdjęcia do tych samych wymiarów, najlepiej można przyglądnąć się szczegółom. I tak jak widzimy na powyższym porównaniu. Model SC2 wykonał bardziej wyraźne zdjęcie. Szumy oraz ich ilość jest bardziej zauważalna na tańszym modelu ale na fakt zasługuje chociażby to, że prędzej odczytamy napisy na mojej koszulce niż na zdjęciu wykonanym Ricohem Theta V. Zdjęcie wykonane droższym modelem wydaje się być po prostu rozmazane.

 

Tryb AUTOMATYCZNY z oknami odsłoniętymi.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

Ricoh Theta SC2 vs V tryb Auto
Ricoh Theta SC2 vs V tryb Auto

(kliknij aby powiększyć)

Lubie ten test. Przy odsłoniętych oknach, w trybie automatycznym,  zawsze wychodzą „kwiatki”. Mimo to nadal można zauważyć że zdjęcie wykonane modelem SC2 jest wyraźniejsze. Ilość szumów dzięki większej ilości światła się zmniejszyła. Jest lepiej w porównaniu do ciemniejszego scenariusza. Natomiast model V wykonał zdjęcie jakby jeszcze gorszej jakości.. No nic, sprawdźmy jak to wygląda na zdjęciu w perspektywy szerokiego kąta. 

 

Ricoh Theta SC2 vs V tryb Auto, szeroki kąt
Ricoh Theta SC2 vs V tryb Auto, szeroki kąt

(kliknij aby powiększyć)

 

Chyba do powyższego zdjęcia nie muszę dawać komentarza. Różnice są widoczne bez większego wpatrywania się w szczegóły.

 

 

Porównanie kamer Ricoh Theta SC2 vs V w trybie HDR

Tryb automatyczny przy tego typu kamerach oraz przy fotografii wnętrz nie jest wskazany. Najlepszym wyborem jest tryb HDR. Ten tryb uwydatnia szczegóły zdjęcia, minimalizuje ilość szumów oraz równoważny balans bieli. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są zawsze tryby manuale, ale do tego typu wykonywania zdjęć trzeba posiadać także wiedzę z zakresu fotografii. Dlatego, jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy, rób zdjęcia w trybie HDR.

 

 

Tryb HDR z oknami przysłoniętymi i sztuczny oświetleniem
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

Ricoh Theta SC2 vs V tryb HDR
Ricoh Theta SC2 vs V tryb HDR

(kliknij aby powiększyć)

 

No i w tym teście role się odwróciły. Ciężko na zdjęciu wykonanym Ricohem Theta V znaleźć szumy. Są one widoczne ale nie tak jak na zdjęciu wykonanym modelem One R. Tryb HDR zdecydowanie polepszył jakość zdjęć. Zdjęcie wykonane „One eRem” jest na pewno wyraźniejsze. Teraz odsłonimy okna..

 

Tryb HDR z oknem odsłoniętym i sztucznym doświetleniem
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

Ricoh Theta SC2 vs V tryb HDR
Ricoh Theta SC2 vs V tryb HDR

(kliknij aby powiększyć)

 

Tryb HDR, jak wspomniałem wcześniej, na obu zdjęciach zmniejszył ilość szumów, wyrównał balans bieli, co można zauważyć za mną. W oknach można już dostrzec kawałek „świata”.  Natomiast nadal to co się rzuca w oczy, to mało wyraźne zdjęcie wykonane Ricohem Theta V. Nie wnikam w powody, ja tu tylko daje fakty. Znów wygrywa Ricoh Theta CS2.

 

i znów szeroki kąt w HDR
okna odsłonięte i włączone oświetlenie sufitowe

(kliknij aby powiększyć)

 

 I znów wydaje mi się, że nie ma co tu komentować …

 

Podsumowanie konfrontacji Rioch Theta SC2 vs V

Jak mogliście już zauważyć, w każdym przypadku model SC2 lepiej się sprawdził w roli kamery do zdjęć 360. Ricoh Theta CS2 jest modelem ogólnodostępnym. Cena 1299 zł, uważam że jest dobrą ceną za kamerę która wykonuje zdjęcia w jakości w jakiej przedstawiłem powyżej. Ricoh Theta V totalnie nie sprawdził się w tej konkurencji. Model V być może przy nagrywaniu filmów lepiej sobie poradzi w konfrontacji z SC2, ale to jest wątek na osobny wpis.

Zastanawiasz się nad tanią kamerą to wirtualnych spacerów? Rozważasz zakup Ricoh Theta SC2 lub V? Wybierz model SC2!

 

Tradycyjnie na sam koniec…

..przyklepanie porównania w postaci wizualizacji zdjęć w wersji przestrzennej, czyli w formie wirtualnego spaceru.

 

 

Sprawdź także inne konfrontacje: 

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R

Ricoh Theta V vs Insta 360 One R

 

Jak Wam się podobało porównanie kamer Ricoh Theta? Macie pytania odnośnie tego porównania lub samych kamer? Zapraszamy śmiało do kontaktu z nami!
kontakt@spotbrowser.com

One thought on “Konfrontacja kamer Ricoh Theta SC2 vs V”

Comments are closed.