Insta 360 One R

Insta 360 One R – kamera wydana 14 stycznia 2020 roku na targach CES w Las Vegas. Następca modelu Insta 360 One X który do dziś posiada miano killera GoPro.

Insta 360 One R trafił w nasze ręce dzięki naszemu partnerowi firmie GoCam.pl. Przez okrągły tydzień mieliśmy możliwość testowania tej kamery. Porównania jej z już ciężko dostępnym modelem One X który przez pewien okres cieszył się wielką popularnością, a to między innymi dzięki dobrym stosunkowi jakości obrazu do ceny sprzętu.

Zapewne zadajesz sobie pytanie, czym różni się ta kamera od poprzednika. Zwłaszcza jeżeli masz możliwość zakupienia starszego modelu.

Już spieszę z wyjaśnieniem. Oprócz kształtu czyli czymś co na pierwszy rzut oka jest widoczne kamera Insta 360 One R zbudowana jest z modułów. Wersję którą mieliśmy okazję testować, wyróżnia to że w pudełku znajdowały się dwa obiektywy. Pierwszy z nich to obiektyw szerokokątny o rozdzielczości 4K, natomiast drugi to obiektyw (na którym skupimy się najbardziej) to obiektyw do zdjęć sferycznych (360).  Aby kamera poprawnie się uruchomiła, musimy złożyć ją w jedną całość. Czyli musimy połączyć wszystkie elementy ze sobą.

Wybrany obiektyw łączymy z sercem urządzenia, czyli centralką w której znajduje się dotykowy ekran. Następnie te dwie połączone części, łączymy z 3, czyli baterią. Na koniec, aby móc zamontować kamerę na statywie, zmontowaną kamerę wkładamy do obudowy.

Żeby nie rozwodzić się nad tym teamtem zapraszam do naszego filmu – unboxing oraz montaż kamery

 

 

Czym jeszcze wyróżnia się model One R? Przedewszystkim tym że posiada on wbudowane w siebie dużo szybsze, mocniejsze procesory dzięki którym finalny materiał jest jeszcze lepszej jakości. Obiektyw 360 tak jak w modelu One X posiada przysłonę o wartości f2.0 a więc ilość wpadającego światła jest dokładnie taka sama dla obu modeli. Czy oznacza to że zdjęcia są do siebie porównywalne? Częściowo odpowiedź brzmi – TAK. Dlaczego częściowo?

Ponieważ, porównując ze sobą zdjęcia wykonane w trybie automatycznym lub HDR faktycznie zdjęcia są ze sobą bardzo porównywalne. Bardzo słabo zauważalne różnice wskazują na to że model One R nie posiada przewag nad One X. Czy na pewno?

Otóż model One R został wyposażony w funkcję której nie posiada poprzednik. Ma możliwość wykonywania zdjęć w tzw. trybie NightShot. Jest to tryb bliźniaczo podobny do trybu HDR. W odróżnieniu do niego nie wykonuje 3 zdjęć o różnych kompozycjach które następnie są składane w jedno finalne zdjęcie, a wykonuje ich aż 9! Co to nam to daje?

Wykonałem zdjęcia w 3 trybach, abyście mogli porównać ze sobą ich jakość. Zdjęcie w trybie NightShot zostało wykonane przy słabym oświetleniu ( 1 rząd świetlówek) 2 pozostałe, HDR i AUTO zostały wykonane w pełnym oświetleniu (3 rzędy świetlówek). Które zdjęcie Waszym zdaniem jest najlepszej jakości?

 

porównanie trybów Insta 360 One R
porównanie trybów Insta 360 One R

 

Jak widać, zdjęcie wykonane z trybie NIGHTSHOT nawet w słabszym oświetleniu niż dwa pozostałe, robi lepsze jakościowo zdjęcia! Na pierwszy rzut oka, widać że ilość szumów jest znacznie mniejsza.. niemal niezauważalna. Czy jest to spowodowane oprogramowaniem? Czy trybem „Super HDR” (9 zdjęć)? Ciężko powiedzieć. Ale włączenie tej opcji na pewno jest dobrym rozwiązaniem.  Co ciekawe, tryb ten warto też stosować w dobrych warunkach oświetleniowych, co przełoży się na jeszcze lepszą jakość zdjęć.

Czy Insta 360 One R jest lepszym zakupem niż Insta 360 One X?

Moim zdaniem TAK! Nie tylko tryb NightShot jest przewagą nad poprzednikiem. W poprzednim modelu, aby zapisać wiele zdjęć w pamięci telefonu, musieliśmy w aplikacji na telefonie włączyć podgląd dla tylu zdjęć i kliknąć w ikonę pobierania ile chcieliśmy zapisać. W modelu One R wystarczy zaznaczyć wiele zdjęć i raz nacisnąć na ikonkę pobierania aby wszystkie wybrane zdjęcia zapisały się w albumie naszego telefonu. Dla osób które bezpośrednio z telefonu chcą wrzucać zdjęcia do narzędzi spotbrowser.com jest to bardzo dużo ułatwienie.

 

Zestaw Twin Edition. 

Zestaw który otrzymaliśmy na testy, jak już wyżej zaznaczyłem, posiadał dwa obiektywy. Twin Edition oprócz obiektywu 360 posiada też obiektyw szerokokątny o rozdzielczości obrazu 4K. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ duża część agentów nieruchomości wchodzi także w video promocję nieruchomości. Obiektyw ten oraz sama kamera, dzięki super jakości obrazu oraz stabilizacji, jest idealnym rozwiązaniem do nagrywania materiałów tego typu. Dzięki temu posiadamy jeden sprzęt który umożliwia nam zastosowanie na wielu płaszczyznach.

 

Czy jeżeli ktoś zada mi pytanie czy warto zainwestować w tą kamerę, dołożyć te kilka „groszy” aby posiadać wyższy model – odpowiem – TAK? Tak odpowiem TAK!. Warto zainwestować w Insta 360 One R ponieważ w obecnym momencie ( Mak 2020) Nie ma lepszej alternatywy w budżecie do 2500zł.

 

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup kamery, zapraszamy do zaglądnięcia w sekcji „kamery sferyczne” w której znajdziecie asortyment naszego partnera GoCam.pl  który oferuje kamery do zdjęć sferycznych topowych producentów. Także kamerę Insta 360 One R.

 

Jeżeli posiadasz kamerę i obsługa jej nie jest dla Ciebie jeszcze intuicyjna, zapraszamy do oglądnięcia filmów instruktażowych.