Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One R

Czy konfrontacja Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One R może być sprawiedliwa? Są to w końcu kamery z różnych półek cenowych. A więc czy warto porównywać wykonanie nimi zdjęcia między sobą?

Konfrontacja modeli SC2 z One R sprawiedliwa do końca nie jest. Postanowiliśmy ją przeprowadzić ponieważ Ricoh Theta V czyli starszy i jednocześnie droższy brat modelu SC2 miał okazję wziąć udział w takim porównaniu – a o wynikach możecie przeczytać tutaj. Model V w innym wpisie na naszym blogu miał okazję także konfrontować się z młodszym i tańszym bratem (SC2) o czym możecie poczytać tutaj. Skoro zrobiliśmy takie testy to uznaliśmy że dobrym uzupełnieniem będzie konfrontacja Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One R. Tym bardziej (zdradzając szczegóły), że w naszych testach model SC2 okazał się zdecydowanie lepszym sprzętem do wirtualnych spacerów a jeżeli model V.

A więc, czy kamera za 1299 zł może konkurować z kamerą kosztującą prawie drugie tyle?

 

Tradycyjnie zaglądniemy w papiery – specyfikacja techniczna

Skupimy się tylko na elementach związanych z fotografią. Pełną specyfikację modeli możecie przeczytać na stronie producenta, czyli tutaj oraz tutaj

 

Model SC2 One R
Rozdzielczość zdjęć 5376x2688px 6080x3040px
Pamięć 14GB / ok. 3000 zdjęć microSD do 1TB 
Czas pracy akumulatora ok. 260 zdjęć producent nie podaje
Czułość ISO (tryb automatyczny)
64-6400,
(tryb ręczny)
80-6400
(Auto, Manual)
100-3200
Temperatura barwowa od 2500-10000K od 2700-6500K
Tryby zdjęć Redukcja szumów,
Kompensacja DR,
Rendering HDR,
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi-bracketing, Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund)
AUTO
MANUALNY
HDR
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund),
Night Shot
Format zdjęć .JPG (kompresja jpeg) .insp (eksportowany przez aplikację mobilną lub komputerową do pliku .jpg)

RAW (dng) (Eksportowany wyłącznie przez aplikację komputerową)

Przysłona F2.3 F2.0
Efektywna liczba pikseli / piksele wyjściowe 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli 12megapixeli

 

Porównanie specyfikacji

W tym porównaniu nie będę skupiał się na drobnostkach. Napiszę czym model One R przewyższa SC2, bo w drugą stronę w teorii, tańszy konkurent nie ma się czym pochwalić. Ale na osąd poczekajmy do końca testu. Insta 360 One R robi zdjęcia o większej rozdzielczości. Posiada jaśniejszą przysłonę o wartości F2.0 co powinno przełożyć się na wyraźniejsze zdjęcia w ciemniejszych sceneriach. Ma możliwość robienia zdjęć w RAWach, co docenią osoby znające się na obróbce zdjęć. Posiada też tryb NightShot który w teorii jest podrasowanym trybem HDR. Coś co możemy wyczytać ze specyfikacji oraz nie przemawia na korzyść modelu One R to format zdjęć. Aby finalnie posiadać plik w postaci rozszerzenia .jpg, musimy posłużyć się aplikacją mobilną lub desktopową. Przez to obsługa kamery Insta jest odrobinę trudniejsza i w tym aspekcie akurat wygrywa kamera Ricoh Theta SC2. Ogólnie kamery producenta Ricoh są bardzo proste w obsłudze..

Ceny

Ile kosztują wyżej wymienione modele? Ceny które przedstawiamy poniżej, zostały pobrane ze strony naszego partnera, firmy GoCam.pl. Firmie dzięki której mieliśmy okazję testować takie modele kamer jak Insta 360 One R czy Ricoh Theta Z1.

 

Ricoh Theta SC2
1299 zł (brutto)
Insta 360 One R
2199 zł (brutto)
Ricoh Theta SC2

 

Różnice cenowe są ogromne. Prawie 100% więcej musimy zapłacić za Insta 360 One R. Ale jest też to uzasadnione. W zestawie znajdują się 2 obiektywy, sferyczny oraz szerokokątny o rozdzielczości 4k. Ma możliwość obsługi niemalże dowolnej pojemnościowo karty pamięci, posiada dotykowy ekran na którym możemy ustawiać praktycznie wszystkie parametry. Po prostu kamera ta oferuje nam znacznie więcej, a jeżeli Ricoh Theta SC2.

 

Jak wykonujemy testy? 

Testy zostały wykonane w naszym biurze. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dokładnie takim samym oświetleniu. Abyśmy byli pewni różnic, postanowiliśmy zrobić zdjęcia przy zwiniętych i rozwiniętych roletach okiennych. Do testów użyliśmy dwóch trybów, automatyczny oraz HDR. Poniższe porównanie zostało przedstawione w 3 perspektywach. Pierwsza perspektywa to zdjęcia z maksymalnym przybliżeniem obrazu, tak abyśmy mogli porównać szczegóły. Druga perspektywa to szeroki kąt, czyli obraz przybliżony to tego jaki możemy zobaczyć w wirtualnym spacerze. Ostatnia, trzecia perspektywa to już zdjęcie w formie przestrzennej, czyli osadzona w wirtualnym spacerze. Zdjęcia nie były w jakikolwiek sposób obrabiane. Są to surowe zdjęcia, takie jakie wykonała kamera w zadanym trybie. Jak przedstawia się to porównanie kamer? Sami zobaczcie.

 

Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One R
Tryb AUTOMATYCZNY


To zdjęcie jest symulacją słabo oświetlonego pomieszczenia, doświetlonego wyłącznie światłem sztucznym – oświetleniem sufitowym, z oknami przysłoniętymi roletą.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

 

(kliknij aby powiększyć)

W tym teście, kamera Insta 360 One R  zdecydowanie lepiej sobie poradziła. Zdjęcie posiada mniejszą ilość szumów. Jest wyraźniejsze. Zdecydowanie lepiej widoczne krawędzie – porównaj fotel znajdujący się za moimi plecami. Ricoh Theta SC2 ma bardzo głęboką czerń co jest bardzo istotne. Lepiej odwzorowuje cienie jakie powstają w obecnym oświetleniu.

 

Tryb AUTOMATYCZNY z oknami odsłoniętymi.
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

 

(kliknij aby powiększyć)

I w tym przypadku sytuacja wydaje się być podobna. Dzięki temu że do biura wpuściliśmy więcej światła ilość szumów znacząco się zmniejszyła na obu zdjęciach. Mimo to, tak jak na wcześniejszym przykładzie, szala jest po stronie modelu One R. 

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Oddalając obraz, czyli przedstawiając go w bardziej naturalnej perspektywie dla zdjęć sferycznych, różnice maleją. Chodź nadal przyglądając się fotelom, możemy dostrzec ich szczegóły. W tej perspektywie można rzec że szala trochę się przechyliła w stronę SC2.

 

 

Porównanie kamer Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One R w trybie HDR

Tryb automatyczny przy tego typu kamerach oraz przy fotografii wnętrz nie jest wskazany. Najlepszym wyborem jest tryb HDR. Ten tryb uwydatnia szczegóły zdjęcia, minimalizuje ilość szumów oraz równoważny balans bieli. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są zawsze tryby manuale, ale do tego typu wykonywania zdjęć trzeba posiadać także wiedzę z zakresu fotografii. Dlatego, jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy, rób zdjęcia w trybie HDR.

 

 

Tryb HDR z oknami przysłoniętymi i sztuczny oświetleniem
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Porównując zdjęcia w trybie Auto i HDR różnice są mocno widoczne. Mimo słabego oświetlenia, tryb HDR zmniejszył ilość szumów. Oba zdjęcia są znacznie wyraźniejsze. Mimo to szala wagi jest po nadal po stronie Insta 360 One R. Prawe zdjęcie jest bardziej atrakcyjne.

 

Tryb HDR z oknem odsłoniętym i sztucznym doświetleniem
Oba zdjęcia przybliżone/powiększone do tych samych wymiarów.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

I w tym teście jest coś co mnie za każdym razem intryguje. Tryb HDR ma to do siebie że dzięki wykonaniu zdjęć w 3 kompozycjach świetlnych i połączeniu ich w jedno, finalne zdjęcie, potrafi ukazać to co znajduje się za oknem. Insta 360 One R w tym przypadku sobie nie poradził. Zdecydowanie lepiej przedstawia się to na zdjęciu wykonanym Ricohem Theta SC2. Pomijając ten fakt, ilość szumów mniejsza jest nadal na prawym zdjęciu. Także krawędzie elementów wyposażenia biura są ostrzejsze.

i znów szeroki kąt wykonany w HDR
okna odsłonięte i włączone oświetlenie sufitowe

(kliknij aby powiększyć)

I tutaj robi się ciekawie. Kiedy w teście Ricoh Theta V vs Insta 360 One R, bezapelacyjnie wygrał model One R, to tutaj, w tej perspektywie ciężko jest wskazać zwycięzce. Jestem skłonny powiedzieć że w obrazie przybliżonym do wirtualnego spaceru, dla mnie bardziej przemawia zdjęcie wykonane kamerą SC2. Być może na moją ocenę ma wpływ prześwietlone okno, które widać na zdjęciu wykonanym One „eRem”.

Tutaj ocenę pozwolę sobie pozostawić Wam do wystawienia.

 

HDR vs NIGHTSHOT

Producent kamery Insta w modelu One R, stworzył nową funkcjonalność której nie można było znaleźć w modelu One X. Jest to już wcześniej wspomniany przezemnie tryb NightShot. Z samej nazwy można wywnioskować, że ten tryb służy do robienia zdjęć nocnych, w słabo oświetlonych pomieszczeniach.
Postanowiłem zrobić test. Ale żeby był bardziej sprawiedliwy dla kamery Insta 360 One R, zmniejszyłem ilość światła. Na suficie pozostałem włączony jeden rząd świetlówek. Na zdjęciu wykonanym Ricoh Theta SC2 pozostawiłem włączone 3 rzędy świetlówek. Które zdjęcie wyszło lepiej? Słabo oświetlone czy mocniej?

 

(kliknij aby powiększyć)

Jak widać na zdjęciach, a dokładnie na ścianach znajdujących się za mną, więcej światła pada na lewym zdjęciu. Na prawym widoczne jest, że tego światła jest mniej. Mimo to tryb NightShot spisał się rewelacyjnie. Ilość szumów naprawdę znikoma. Fakt, że większa ilość światła uwydatnia szczegóły elementów wyposażenia biura, co widoczne jest na lewym zdjęciu. Ale prawe zdjęcie wykonane w naprawdę słabym oświetleniu wygląda naprawdę super. Zobacz tez jak wygląda to na szerokim kącie.

 

(kliknij aby powiększyć)

Na tych zdjęciach przyglądnij się na moją koszulkę. Widać różnicę prawda? Mimo że znacznie więcej światła jest na zdjęciu wykonanym Ricoh Theta SC2 to zdjęcie wykonane Insta 360 One R jest wyraźniejsze.

 

 

Podsumowanie

Wspominając na samym początku że ten test nie do końca jest sprawiedliwy, chciałem jak najbardziej uwidocznić różnice miedzy tymi dwoma modelami. Nie chciałem porównywać zdjęć obrobionych graficznie, bo model One R i możliwość wykonywania zdjęć w RAWach dałoby mi znacznie większe pole do popisu niż obróbka zwykłego zdjęcia jpg wykonanego modelem SC2. Dlatego w tym teście przedstawiłem tylko 2 tryby. No fakt 3 tryby. NightShot pokazałem jako ciekawostkę i jednocześnie szerszą możliwość kamery Insta 360 One R.

Porównując kamery w trybach automatycznych, a tryb HDR też takim trybem jest, chciałem przedstawić różnice które pozwolą dokonać Ci świadomego wyboru. Zwłaszcza jak zastanawiałeś się nad zakupem kamery Insta z przekonaniem że nie będziesz obrabiał plików RAW, tylko będziesz wykonywał zdjęcia w trybach automatycznych. Dlaczego jest to istotne? Bo być może zaoszczędzisz prawie 1000zł.

A więc, jeżeli nie planujesz obrać i wykorzystywać plików RAW to zastanów się nad zakupem Ricoh Theta SC2. Natomiast jeżeli chcesz wyciągnąć maksymalnie co się da ze zdjęć – wybierz Insta 360 One R.

 

Tradycyjnie na sam koniec…

wirtualny spacer, w konfrontacji HDR vs HDR!!!

 

 

Sprawdź także inne konfrontacje: 

Ricoh Theta SC2 vs V vs Z1 

Ricoh Theta Z1 vs Insta 360 One R

Ricoh Theta V vs Insta 360 One R

 

Jak Wam się podobało porównanie kamer Ricoh Theta? Macie pytania odnośnie tego porównania lub samych kamer? Zapraszamy śmiało do kontaktu z nami!
kontakt@spotbrowser.com