Ricoh Theta CS2 vs Insta 360 One X2

Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One X2 czyli porównanie najpopularniejszych kamer na półce cenowej do 2000zł.

W ostatnich miesiącach 2020 roku na rynku pojawiła się nowa kamera producenta Insta360. Jest to model ONE X2, następca modelu ONE X. Ponieważ często pytacie nas jaką kamerę kupić do wirtualnych spacerów, postanowiliśmy zestawić ze sobą 2 najczęściej wybierane modele. Obie wyżej wymienione kamery zaliczają się do przedziału cenowego w okolicach 2000 zł. Ricoh Theta SC2 obecnie kosztuje w okolicach 1300zł. Insta 360 ONE X2 to wydatek około 2100zł. Obie kamery możecie zakupić u naszego partnera, firmy GoCam.pl dzięki któremu możemy przeprowadzić ten test.

 

Zacznijmy porównanie od sprawdzenia specyfikacji

Skupimy się tylko na elementach związanych z fotografią. Pełną specyfikację modeli możecie przeczytać na stronie producenta, czyli tutaj oraz tutaj

 

Model SC2 ONE X2
Rozdzielczość zdjęć 5376x2688px 6080x3040px
Pamięć 14GB / ok. 3000 zdjęć microSD do 1TB 
Czas pracy akumulatora ok. 260 zdjęć producent nie podaje
Czułość ISO (tryb automatyczny)
64-6400,
(tryb ręczny)
80-6400
(Auto, Manual)
10-3200
Temperatura barwowa od 2500-10000K od 2700-6500K
Tryby zdjęć Redukcja szumów,
Kompensacja DR,
Rendering HDR,
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Zdjęcia z wykorzystaniem funkcji Multi-bracketing, Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund)
AUTO
MANUALNY

HDR
NIGHSHOT
Zdjęcia poklatkowe,
Zdjęcia z funkcją kompozycji interwałowej,
Samowyzwalacz (2, 5 i 10 sekund),
Format zdjęć .JPG (kompresja jpeg) .insp (eksportowany przez aplikację mobilną lub komputerową do formatu .jpg)

RAW (dng) (Eksportowany wyłącznie przez aplikację komputerową)

Przysłona F2.3 F2.0
Efektywna liczba pikseli / piksele wyjściowe 12 megapixeli(x2) / 14 megapixeli 12megapixeli

 

 

Porównanie specyfikacji 

Nie skupiając się na drobnostkach…  Insta 360 One X2 robi zdjęcia o wyższej rozdzielczości. Posiada jaśniejszą przysłonę o wartości F2.0 co powinno przełożyć się na wyraźniejsze (jaśniejsze) zdjęcia w ciemniejszych sceneriach. Ma możliwość robienia zdjęć w RAWach, co docenią osoby znające się na obróbce zdjęć. Posiada też tryb NightShot który w teorii jest podrasowanym trybem HDR. Coś co możemy wyczytać ze specyfikacji oraz nie przemawia na korzyść modelu One X2 to format zdjęć. Aby finalnie posiadać plik w postaci rozszerzenia .jpg, czyli takie jakie możemy użyć w wirtualnym spacerze, musimy posłużyć się aplikacją mobilną lub desktopową. Oczywiście obie aplikacje dostępne są na stronie producenta i w sklepach Google Play i appStore. Tym samym jeżeli zależy Ci na prostocie obsługi kamery i posiadaniu zwykłych zdjęć w szybkim czasie to obsługa kamer Ricoh będzie dla Ciebie wygodniejsza.

 

Ceny

Na samym początku już wspomniałem o cenach ale myślę że warto jest je jeszcze raz przytoczyć abyś miał świadomość że w różnicy nie tkwi tylko cena ale też możliwości sprzętu.

 

Ricoh Theta SC2
1299 zł (brutto)
Insta 360 One X2
2099 zł (brutto)
Ricoh Theta SC2

 

Jak widać różnica cenowa jest stosunkowo wysoka. Natomiast patrząc powyższe zdjęcia, można wywnioskować że na kamerze Insta 360 One X2 znajduje się niewielki ekran. Jest on dotykowy i umożliwia pełne zarządzanie ustawieniami kamery wraz z podglądem obrazu w czasie rzeczywistym. Osoby które chcą wykonywać zdjęcia lub filmy bez podłączania smartphona do kamery, ten fakt na pewno docenią. W kamerze ONE X2 czego nie uświadczymy w SC2 to także możliwość wymiany baterii oraz wrzucenia dowolnej pojemności karty pamięci (do 1Tb). Istotnym jest też fakt że droższa kamera jest wodoodporna i umożliwi zanurzenie jej w wodzie do głębokości 10m. Czy warto do tego dopłacić? To już pozostawiam Tobie do wyboru.

 

Test I – porównanie zdjęć

Testy zostały wykonane w naszym nowym biurze. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dokładnie takim samym oświetleniu. Abyśmy byli pewni różnic, postanowiliśmy zrobić zdjęcia przy zaświeconym oświetleniu oraz bez. Do testów użyliśmy dwóch trybów, automatyczny oraz HDR.  Zdjęcia zostały podzielone na dwie części. Po lewej znajduje się zdjęcie wykonane kamerą Ricoh Theta SC2, a po prawej Insta 360 One X2. Kamera została ustawiona bokiem do okna dzięki czemu będziecie pewni że światło wpadające do pomieszczenia rozchodzi się równomiernie po obiektywach kamer.  Poniżej zaprezentowane zdjęcia nie podlegały z mojej strony jakiejkolwiek obróbce graficznej. Zdjęcia są w dużej rozdzielczości, a więc jeżeli chcesz się dobrze przyjrzeć to po prostu kliknij na nie.

Na samym końcu przedstawię dwa porównania. W pierwszym będziesz mógł zobaczyć zdjęcia w formacie sferycznym, czyli wyświetlone w formacie wirtualnego spaceru.  Natomiast w drugim przyjrzymy się obrazowi kontrolnemu który będzie zwieńczeniem testu Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One X2.

 

Zaczynamy od trybu Automatycznego bez dodatkowego oświetlenia sufitowego.

Tryb automatyczny bez oświetlenia
Kliknij aby powiększyć

 

Jak można zauważyć zdjęcie wykonane kamerą Ricoh Theta SC2 jest znacznie ciemniejsze. Wydawać by się mogło że lepiej uwidacznia czerń oraz zarządza cieniami, ale z drugiej strony jest ono w moim odczuciu niedoświetlone. Po powiększeniu zdjęcia bardzo mocno zauważalne są szumy czego. Na zdjęciu wykonanym przez Insta 360 szumów jest zdecydowanie mniej. Zdjęcie wydaje się lekko rozmazane, ale jasność tego zdjęcia powoduje że jest jakby przyjemniejsze dla oka. Zobacz także na mój plecak opierający się o biurko. Na zdjęciu wykonanym SC2 jest niemalże nie widoczny.

 

Tryb Automatyczny z oświetleniem

Tryb automatyczny z oświetleniem
Kliknij aby powiększyć

 

Tutaj sytuacja trochę się zmieniła. Co prawda nadal widać że zdjęcie z lewej strony zdjęcie jest ciemniejsze, ale już bardziej są do siebie podobne. Na fakt zasługuje to że widać już zarys budynku za oknem, czego nie można zobaczyć na zdjęciu wykonanym Insta 360 One X2. Ilość szumów na zdjęciu wykonanym modelem SC2 spadła, ale nadal są doskonale zauważalne, zwłaszcza na ciemniejszych elementach pomieszczenia. Ściana nad kaloryferem w przypadku SC2 wchodzi w kolor zielony co wydaje się być zimnym nastrojem. W przypadku One X2 przypomina bardziej pomarańczowy co daje ciepłego charakteru.

 

Tryb HDR bez oświetlenia

 

Tryb HDR bez oświetlenia
Kliknij aby powiększyć

 

Tutaj sytuacja się zmieniła. Zdjęcie wykonane SC2 jest jaśniejsze niż wykonane w trybie automatycznym. Budynek zza okna także pojawił się na obu zdjęciach, chodź SC2 lepiej ten budynek uwidocznił. Niestety ale zdjęcie wykonane SC2 wydaje się mroczniejsze.

 

Tryb HDR z oświetleniem

Tryb HDR z oświetleniem
Kliknij aby powiększyć

 

Ciężko powiedzieć coś więcej. Oba zdjęcia są do siebie porównywalne, chodź przyglądając się dokładniej, zdjęcie wykonane SC2 wydaje się bardziej wyostrzone. Kwestia szumów i jasności obrazu nadal bez zmian. Klimaty na zdjęciach nadal wskazują że zdjęcie wykonane ONE X2 jest przyjemniejsze w odbiorze.

 

Kamera Insta 360 One X2 umożliwia tworzenie zdjęć także w trybie NightShot.

Jest to tryb „podrasowanego” HDR. Tryb HDR tworzy zdjęcie o 3 kompozycjach świetlnych i zamyka je w jednym obrazie. Tryb NightShot umieszcza na nim aż 9 kompozycji. Niestety ale Ricoh Theta SC2 nie posiada już innych trybów więc pozostało mi zestawić tryb HDR z NightShot. Co ciekawe tryb NightShot można (i warto) włączać także w oświetlonych nieruchomościach 🙂

 

Zdjęcie bez oświetlenia

Tryb HDR vs NightShot bez oświetlenia
Kliknij aby powiększyć

Zdjęcie z oświetleniem

Tryb HDR vs NightShot z oświetleniem
Kliknij aby powiększyć

 

W moim odczuciu patrząc na powyższe zdjęcia, kamera Insta 360 One X2 wykonała zdecydowanie lepsze zdjęcie.  Zdjęcie jest przyjaźniejsze dla oka. Barwy są zróżnicowane, pełne, czego nie można powiedzieć o zielonkawym kolorze jaki pojawił się na zdjęciu wykonanym przez Ricoha Theta SC2. Szumy na zdjęciu wykonanym przez ONE X2 są praktycznie niezauważalne.  Ostrość zdjęcia także się poprawiła.

 

Podsumowanie

Wszystkie powyższe zdjęcia powstały w takim celu, żebyś to Ty mógł je sam porównać. Nie ma sensu żebym używał skomplikowanego słownika. Przynajmniej teraz, bo w kolejnym teście być może użyje kilku bardziej technicznych wyrażeń. Wydaje mi się że osoby które patrzą na powyższe zdjęcia przez pryzmat „piękności”, powinny wybrać swojego faworyta bez większego problemu.

Test II – porównanie wzorcowe

Jak już wspomniałem wcześniej, teraz przeprowadzę porównanie zdjęć na podstawie obrazu kontrolnego. Obraz ten, został wyświetlony na telewizorze który możecie dostrzec na każdym ze zdjęć. Wzorem do porównania będzie zdjęcie które wykonałem smarphonem (zdjęcie środkowe). To do niego będziemy porównywać zdjęcia wykonane kamerami. Aby być sprawiedliwym dla obu kamer, zdjęcie wykonane modelem One X2 zostało także wykonane w trybie HDR. Nie chciałem wykonywać w trybie NightShot ponieważ test byłby niesprawiedliwy z punktu widzenia możliwości modelu SC2. Tryb NightShot porównamy trochę niżej.

 

Porównanie z zdjęciem z smartphon’a

Obraz kontrolny
Kliknij aby powiększyć

 

Porównanie z trybem NightShot

Porównanie tryb NightShot
Kliknij aby powiększyć

Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One X2 – wnioski

1. Okręg znajdujący się w lewym górnym rogu telewizora.

Tym przykładem chciałem ukazać coś takiego jak „aberracje chromatyczną„. Prosto tłumacząc, oznacza to że w kratkach, pojawiają się zniekształcenia w postaci jaśniejszej, wewnętrznej obwódki. Ten defekt jest zauważalny głównie na zdjęciach wykonanych kamerą Insta 360 One X2, chodź i na zdjęciach wykonanych SC2 też można taką aberrację znaleźć. Popatrz na obrys telewizora. Na obu zdjęciach (SC2 i ONE X2) widoczna jest jaśniejsza obwódka, czego nie widać na zdjęciu wykonanym smartphonem.

Ten defekt zmniejsza się się w trybie NightShot co można zauważyć na drugim zdjęciu porównawczym tryby.

 

2. Okręgi znajdujący się na listwie z przechodzącymi kolorami

Patrząc na zaznaczone punkty znajdujące się na listwie tonalnej, można zauważyć przejścia barw kolorów, tzw „gradient„. Obraz kontrolny Insta 360 One X2 jest zdecydowanie lepiej odzwierciedlony względem oryginału. Zdjęcie wykonane modelem SC2, „poszarpało” przejścia barw. Prawdopodobnie spowodowane jest dużą ilością szumów które nie koniecznie dobrze są widoczne na telewizorze.

 

3. Okręg znajdujący się na pionowych liniach

Ten test w teorii ma ukazać szczegółowość obrazu. Czy w tym przykładzie lepiej są zauważalne linie na zdjęciu wykonanym modelem SC2 czy X2? Moim zdaniem ONE X2 wygrywa.

Tryb NightShoot, mam wrażenie że nawet polepszył widoczność tych linii.

 

4. Kolory (barwy)

Popatrzmy teraz bardziej ogólnie. Który obraz jest bliższy wykonanemu smartphonem? Barwy na przykładzie zdjęcia wykonanym SC2 są zdecydowanie podsycone. Natomiast czerń jest zdecydowanie lepiej odwzorowana. W kamerze One X2 jest odwrotnie, czerń jest wyblaknięta, a kolory bardziej zbliżone.

Zdjęcie wykonane w trybie NightShot jeszcze bardziej przybliżyło kolory do rzeczywistości, a czerń zyskała głębi.

 

4. Cyfry

Tutaj ciężko dostrzec różnice. Na moje oko w minimalnym procencie prezentuje się zdjęcie wykonane One X2.

 

5. Ściana znajdująca się za telewizorem.

A teraz poparz za telewizor. Na ścianę. Na zdjęciu wykonanym przez Ricoh Theta SC2 jest zdecydowanie więcej szumów. Można to także zauważyć na zdjęciach z pierwszego testu. Niestety ale SC2 albo przez niższą czułość matrycy albo słabsze oprogramowanie przegrywa z konkurentem.

Sytuacja zostaje przekreślona w trybie NightShot. Ten jeszcze bardziej zniwelował szumy które i tak były mniej widoczne w porównaniu z SC2.

 

Podsumowanie końcowe

Patrząc jedynie na zdjęcia wykonane przez obie kamery, można wysnuć własne wnioski. W porównaniu i ocenie tych kamer nie uwzględniłem ich wszystkich możliwości. Test ten, był jedynie ukierunkowany pod kątem jakości zdjęć potrzebnych do utworzenia wirtualnego spaceru po nieruchomości.

Kamera Insta 360 One X2, została stworzona także (a w zasadzie głównie) do sportu. Potocznie nazywana jest „killerem” sprzętu GoPro. Umożliwia ona nagrywanie bardzo stabilnego video o wysokiej rozdzielczości. Jak już wcześniej wspomniałem, można ją zanurzyć  w wodzie do 10m. Ma wbudowany ekran dotykowy z podglądem obrazu na żywo. Możliwość wymiany karty pamięci i baterii – to także atut. Na ponowne zwrócenie uwagi zasługuje także opcja wykonywania zdjęć w formacie RAW. Cena w porównaniu z konkurentem jest też wyższa, ale to w poprzednich zdaniach umotywowałem.

Tańsza kamera, Ricoh Theta SC2 nie posiada tego wszystkiego co wymieniłem powyżej. Fakt, także może nagrywać filmy video, ale niestety jakość i stabilizacja drgań obrazu nie powinna być  porównywana do konkurenta. Fakt że jakość zdjęć jest zbliżona wobec wymienianych tu kamer, model Ricoh Theta SC2 jest idealnym sprzętem w  stosunku jakości do ceny.

Kończąc pojedynek Ricoh Theta SC2 vs Insta 360 One X2 mogę napisać tylko jedno. Obie kamery doskonale sprawdzą się w tworzeniu wirtualnych spacerów, a jeżeli zależy Ci na lepszej jakości zdjęć, zawsze możesz użyć polecanego przez nas programu. Jest to program firmy Topaz Labs o nazwie DeNoiceAi który dzięki sztucznej inteligencji oraz za pomocą kilku kliknięć, usuwa szumy i wyostrza zdjęcia. Jeżeli zainteresowałem Ciebie tym programem, to kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Masz pytania?
Pisz śmiało: arek@spotbrowser.com